Moja prva plata: Oko 5.000 firmi nudi 8.200 radnih mesta

Za program „Moja prva plata„, čiji je treći ciklus u toku, do sada se prijavilo oko 5.000 poslodavaca, koji su oglasili oko 8.200 radnih mesta i iskazali interesovanje za blizu 12.000 nezaposlenih, izjavio je za Tanjug direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Zoran Martinović.

Prijavljivanje poslodavaca traje do četvrtka, 22. septembra, a imajući u vidu našu naviku da sve radimo u poslednji čas, za očekivati je da će broj prijavljenih poslodavaca i oglašenih radnih mesta za angažovanje mladih biti još veći”, naveo je on.

Prema njegovim rečima, prijavljuju se poslodavci iz svih krajeva Srbije, ali ipak po broju prijavljenih zahteva prednjače Beograd i Novi Pazar, a slede Niš, Novi Sad, Kragujevac, Jagodina.

Kada je reč o delatnostima prijavljenih poslodavaca i obrazovnim profilima koje traže, Martinović navodi da je najviše zahteva iskazano za srednjom stručnom spremom.

„Uglavnom je to administracija, trgovina, pravo, ekonomija. Dakle, traže se knjigovođe, računovođe, ali i konobari, medicinske sestre, vaspitačice. Imamo zahteve za velikim brojem trgovaca u maloprodaji, za administratorima sistema, ali s obzirom da je oglašeno oko 8.000 radnih poziicija, možemo da kažemo da svi profili imaju šanse u ovom programu”, istakao je on.

Dodao je da bi, pošto se bliži kraj prve faze, odnosno prijavljivanje poslodavaca i početak druge faze kada se prijavljuju nezaposleni mladi, nezaposleni bi već sada trebalo da se pripreme i informišu kako bi mogli da konkurišu.

Prijavljivanje nezaposlenih počinje 3. oktobra i traje do kraja meseca, a oni će sve informacije o iskazanim potrebama poslodavaca i oglašenim radnim pozicijama moći da nađu na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje kao i na portalu Moja prva plata.

Predviđeno je da se u program uključi 10.000 nezaposlenih, mlađih od 30 godina.

Martinović objašnjava da mladi kandidati mogu da konkurišu kod jednog poslodavca na više pozicija, ali i kod više poslodavaca.

Zarada 25.000 i 30.000 dinara

„Mladi se angažuju na devet meseci, a za to vreme oni sa visokom stručnom spremom dobijaju po 30.000 dinara, a sa srednjom po 25.000 dinara. Nacionalna služba za zapošljavanje, osim novčanog dela, uplaćuje i nakandu za slučaj povrede na radu ili profesionalnog oboljenja”, navodi Martinović.

Dodaje da je iskustvo iz prethodna dva ciklusa ovog programa pokazalo da i poslodavci mladima koje angažuju dodatno plaćaju iz svojih sredstava.

To, ističe Zoran Martinović, svakako deluje stimulišuće na nezaposlene kao i činjenica da je oko 40 odsto mladih koji su učestvovali u ranijim, već završenim programima, dobilo posao.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare