VRANJE – U selu Milanovo nadomak Vranja porodica Stojilković bavi se proizvodnjom organske hrane. Zemljoradnji su se okrenuli i najmlađi članovi porodice, jer, kako kažu, nisu imali mnogo izbora.– Moj deda se bavio zemljoradnjom, zatim otac, a pre šest godina i ja sam se upustio u nešto što nisam baš najbolje poznavao, ali ispostavilo se da od zemljoradnje može lepo da se živi – kaže Sava Stojilković, po obrazovanju turistički tehničar.
Motike se latila i njegova supruga Dragana, koja je završila učiteljski fakultet, ali, kako nema posla u struci, odlučila je da pomogne i da od dedovine njenog muža naprave gazdinstvo koje će proizvoditi organsko povrće. Porodica Stojilković je pionir u ovom poduhvatu na jugu Srbije. Nadaju se da će uspeti da svoje proizvode plasiraju ne samo u ovom kraju zemlje, već i šire.
– Ljudi kod nas nemaju previše razvijenu svest o kvalitetu organskog uzgajanja žitarica, voća i povrća. Mi naše proizvode prodajemo po istoj ceni kao i svi ostali, ali se nadamo da će se stvari promeniti, a u međuvremenu puno učimo i veći deo zarade ulažemo u osavremenjivanje proizvodnje – priča Sava Stojilković.
U početku su Stojilkovići proizvodili za svoje potrebe, a onda su krenuli i da prodaju, a njihovo imanje je postalo prototip u ovom kraju za proizvodnju zdrave hrane.
Poljoprivredno gazdinstvo Stojilkovića nalazi se u dolini Pčinje u predelu netaknute prirode gde sve kao da je predodređeno za proizvodnju zdrave hrane.
– Čak i zalivanje vršimo bunarskom vodom sistemom za navodnjavanje kap po kap, gde dodajem prirodne elemente za prehranu bilja i tako smanjujemo potrebu za prskanjem. Između leja stavljamo slamu, jer skuplja vlagu i na taj način sprečavamo bolesti i izbegavamo hemijske proizvode – sa ponosom ističu naši domaćini. – Skoro smo u saradnji sa institutom za poljoprivredu postavili posebne zamke za hvatanje insekata i na taj način sprečavamo bolesti biljaka, ali i pomažemo u izradi statistike važne za poljoprivredu ovog kraja.
Na ovom gazdinstvu se gaji pšenica, kukuruz, povrtarske biljke, postoji i vinograd, a ove godine su ponosni na dobar rod dinja i lubenica. Od skora su počeli da se bave i pčelarstvom.
– Dnevno provodimo po osam sati na imanju i ništa nam nije teško. Uostalom, zemljoradnja može da se isplati ako se puno radi, bolje je biti mali gazda nego veliki sluga, ja se time vodim i siguran sam da je ovo posao kojim će se i moja deca baviti – završava Sava.
IZVOR: VEČERNJE NOVOSTI
AUTOR: J.Stojković
foto: Večernje novosti
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!