Na današnji dan pre 25 godina počela je bitka na Košarama

Na današnji dan pre 25 godina počela je bitka na Košarama, jedna od najtežih u novijoj istoriji, kada su pripadnici terorističke OVK uz pomoć NATO avijacije i albanske vojske nameravali da zauzmu karaulu Košare, a potom naprave koridor za kopnenu invaziju iz pravca Albanije.

Napad je pokrenut u tri pravca prema vrhu Rase Košares, ka karauli Košare i prema vrhu Maje Glave. Bitka je trajala sve do potpisivanja Kumanovskog sporazuma i povlačenja Vojske Jugoslavije sa Kosova i Metohije, odnosno 10. juna 1999. godine.

Uprkos ogromnim naporima OVK i zauzimanju lokacija od strane terorista, Vojska Jugoslavije uspela da stabilizuje front na drugoj liniji odbrane i spreči dalje napredovanje, odnosno kopnenu invaziju na SRJ.

Crni bilans

Tokom dva meseca borbi poginuo je 21 oficir i podoficir, 50 vojnika na odsluženju vojnog roka, 13 aktivnih vojnika i 24 dobrovoljca, dok je ukupno ranjeno 256 boraca. Iako ne postoje precizni podaci o gubicima neprijatelja, procenjuje se da su višestruko veći.

Osim OVK u napadu na Košare učestvovale su Oružane snage Albanije koje su artiljerijskom vatrom pružale podršku teroristima na terenu, kao i letelice Severnoatlantske alijanse koje su konstantno izviđale i bombardovale položaje Vojske Jugoslavije i vršile korekciju artiljerijske vatre.

Junaci sa juga Srbije

U ratu na Kosovu i Metohiji najveći broj učesnika rezervista bilo je sa juga Srbije, prema nekim procenama, najviše iz Leskovca i Jablaničkog okruga. Ranije se pominjala cifra od 13.000 vojnih rezervista, ne računajući vojnike na redovnom služenju vojnog roka, koje je ratni vihor bacio u prve borbene redove.

Gorana Đorđevića iz Leskovca su prvi ratni sukobi zatekli na služenju vojnog roka. Po odlsuženju, vraća se kući ali se odmah odazvao na poziv države kao vojni rezervista.

“I da smo hteli da se povučemo, nismo mogli jer bi nas gađala NATO avijacija. Zato smo bili uz granicu, tamo gde su nasuprot nas bili pripadnici OVK, vojska Albanije i NATO. Jer, da su gađali nas, gađali bi i svoje. Front nije bio samo na Košarama, već i na Dulje, mesto ispod Košara, prema Uroševcu, gde je najveći broj vojnika i rezervista poginuo, kao i Prokletije i Đenaral Jankovića”, priča Đorđević koji je tada imao 19 godina i koji kaže da je ta strategija vredna učenja na svim vojnim akademijama.

Bitka za čitanke

Grad Leskovac se tim junacima odužio jednom spomen pločom, gradonačelnik Vranja je, zabeležila je Jugmedia, jednom primio junake sa Košara.

O bitkama na Košarama i drugim lokacijama uz granicu se ne piše mnogo, ali izvesno je da će one kad-tad ući u čitanke istorije gde će pokoljena učiti kako se jedna mala, ratovima i hiperinflacijom, izmučena vojska suprostavila najvećoj svetskoj sili.

Kraj znamo. Sve pobede u ratu izgubljene su u miru. Kosovo i Metohija nije više u sastavu Srbije.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Слађана
09.04.2024. 20:59

Слава и хвала нашим изгинулим херојима, а хвала и свим преживелим јунацима. Сви сте ви достојни потомци наших славних предака.Хвала вам до неба.

Chelsea
09.04.2024. 23:38

Mala korekcija – u sastavu Srbije.

Dragan
10.04.2024. 08:32

U to vreme najveći deo vojske smo bili mi mladići na redovnom odsluženju vojnog roka starosti od 19-23 godine i toj bitki za Košare su poginuli moji prijatelji i drugovi sa kojima branih teritoriju Republike Srbije. Sada posle 25 godina i dalje nema nikakvih privilegija za nas borce koji ostavismo srce tamo, samo poneka vest da se popuni rubrika u novinama. Vladi Srbije od tada pa do danas i dalje kao da smo teret na plećima a ne ponos što branismo ovo parče naše zemlje. Pitam se kako bi sada reagovali kada bi se tako nešto desilo i da moraju mladi momci poput nas tada da budu u prvim redovima.. Facebook, instagram i tiktok šminkeri, mamini i tatini sinovi ne bi mogli izdržati.. Slava junacima

Sima Original
21.04.2024. 22:15

Koje bre Dule Prema Kosaru,sta bulazni ovaj? Prema Urosevcu jel znate gde je Dulje i Urosevac i Djakovica,Morina Maja Glava i Rasa Kosares tako ide red…? A pre toga Babaj Boks i Korenica..sta prica bre ovaj ? Bitke Planeja-Maja Glava-rasha Kosares-Djeneral su na granicnim. Sve ostalo je centralni deo i sitnica u odnosu na ova tri. Dodji milice da ti polazem dokumenta ,imam ih baremm 1200 komada… i da naucimo geografiju malo od pravog ucesnika sa poteza maja Glava -rasha Koshares.