Na imanju Svete Ilića pored šljiva stenlej rastu i dve kruške stare po 200 godina

Privatna arhiva

Sveta Ilić, iz mesta Barje u blizini Leskovca, zahvaljujući kotlini u kojoj se nalazi njegov zasad šljive stenlej od 220 stabala, uspeo je da sačuva ovogodišnji rod i ubere pet tona prvoklasnog ploda. Ove jeseni se po prvi put u njegovom domaćinstvu nije pekla rakija zato što je ovaj voćar ima dovoljno na zalihama.

Kada je berba počela celokupan rod šljiva prodao je svojim mušterijama za rakiju, pravljenje sokova, slatka i pekmeza. Do ovakvog roda on je došao i zahvaljujući savetima jednog stručnjaka koji radi u poljoprivrednoj apoteci gde kupuje sredstva za zaštitu voćnjaka.

„U našoj porodici se decenijama unazad proizvodi šljiva i nikada se nije desilo da ostanemo bez ovog voća čak i u najgorim godinama za voćare.“, kaže Sveta i ističe da im u tome mnogo pomažu i njihove pčele koje redovno oprašuju procvetalo voće.

On, međutim, naglašava da bez primene pune agrotehnike i jednog mukotrpnog rada koji se odnosi na negu voća nema ni dobrog prinosa, a ni željene zarade. To on redovno čini i zato u rodnim godinama uspe da dobije oko deset tona roda i nada se da će u narednoj proizvodnoj godini, ako vremenske prilike budu pogodovale voću, dobiti rod od jednog vagona.

This slideshow requires JavaScript.

Među zasađenim stenlejkama naš sagovornik ima i šljive koje su zasađene pre četrdeset godina. Na njegovom imanju rasla je i šljiva požegača koju je zasadio njegov deda, poznati meraklija za uzgoj voća.

Njegov otac uzgajao je i staru sortu šljive zvanu trivonjka koja se nije prskala, a kako su se vremenski uslovi menjali voćari su i nju počeli da je prskaju kako bi sačuvali zametnuti rod.

Naš domaćin planira da svoj voćnjak pod stenlejkama poveća sa 150 stabala šljive iste sorte ili čačanske lepotice koja sazreva ranije. U njihovoj blizini rastu i dva stabla stara po dvesta godina, kruška vodenac i barčag kruška.

Videći koliko roda dobija od ovih sorti krušaka, on je pre nekoliko godina na svom imanju kalemio stabla stare sorte kruške barčag, zatim krušku karamanac, a ove i krušku kakavac.

I dok se zasađene sadnice na imanju polako razvijaju on uveliko traga i za starim sortama jabuke koje će da proizvodi na organski način. Stigao je u međuvremenu i da iz drvenih burića prespe rakiju u staklene balone kako bi oni do upotrebe zadržali boju i ukus.

Odmah posle berbe ovaj vrsni voćar uradio je na voćkama i zaštitu lista bakarnim preparatima, kako bi bile u dobroj kondiciji za narednu godinu. Svoje voće dobro je nađubrio stanjakom i podrivačem uradio međurednu obradu zemljišta.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare