Drugi po redu Salon vina „Vina juga“ u Vlasotincu dobio je prefiks međunarodni budući da su danas pored 20 izlagača iz cele Srbije svoja pića od grožđa izložila i dva proizvođača iz Mađarskih gradova Budimpešte i Tokaja.
Ova manifestacija, centralni deo dvodenvnog Vinskog bala, održana je u prelepom ambijentu hotela „Grozd“, u sali sa mozaikom čijom kompozicjom dominara berba grožđa.
Vinarima, ljubiteljima božanskog pića, dobrodošlicu je poželeo predsednik opštine Zoran Todorović, a prvi je gostima nazdravio veliki majstor Sreten Mladenović, predstavnik Vinskog viteškog reda „Simeon“ i predsedavajući Saveza vinskih viteških redova Srbije.
„Kada smo prošle godine ideju organizovanja salona sproveli u delo, imao sam utisak da smo započeli jedan lep, ali težak posao. Dva su motiva postojala. Prvi, da se posetioci upoznaju sa ponudom drugih vinarija, a drugi – da svi naši vinari mogu da izmenjaju iskustva na licu mesta i da ih primene u svojoj proizvodnji. Iz razgovora sa njima rekao bih da im je sve to koristilo. Nadam se da će i ove godine biti zadovoljni sadržajem na Salonu vina“, kazao je Todorović.
Među izlagačima našli su se i pobednici ovogodišnjeg Vinskog bala, kojima će večeras biti uručene nagrade.
Branislav Bidžić osvojo je dve druge nagrade, za belo i crveno vino od vrhunskih sorti grožđa koje uzgaja u svom vinogradu od 60 ari.
„Najstarija kolekicja probranih vina nalazi se na dnu Atlantskog okeana, u olupini Titanika. Veruje se da su uprkos havariji i potonuću broda, flaše ostele neoštećene“
„Autohtone sorte su kvalitetne, ali ne i visoko kvalitetne i vrhunske, pa nisam želeo da se vraćam na period od 100 ili 150 godina. Na stolu je sedam vrsta vina, jedno od njih je belo vino „Manconi“, kupaža rajnskog rizlinga i blanc, beli burgundac sa tananim i cvetnim aromama. Proizvedeno je 2016. godine i ono je dobilo drugi nagradu“, objašnjava ovaj doktor u penziji, koji je drugu nagrdau dobio za crveni burgundac.
Vinarija Filipajac i njen vlasnik Vlastimir Marinković je, s druge strane, izložila je i vina od autohtonih sorti grožđa, a Marinković im je dao imena po svojim prababama i pradedama: „Kristino“, „Donino“, „Agnjino“.
„Godišnje proizvedem po 5 do 6 tona vina. Prodajem ga uglavnom na jugu Srbije i nešto u Beogradu po ceni od oko 300 dinara po litri. Od ovog posla može da se živi, ali nema zaštite države, pre svega pravne“, priča Marinković.
Plodno i rodno vinogorje u selu Kozare kraj Vlasotinca učinilo je da vino Novice Đokić iz podruma vinarije „Kozarački dukat“ zanosno miriše. On je osvojio treću nagradu za autohtono crno vino „Zlatorog“, napravljeno od „prokupca“ i „vranca“.
„Obrađujem oko dva hektara vinove loze i imao sam sreću ove godine da mraz ne ošteti mnogo plodove, a od velikog napada plamenjače sam ga očuvao ispravnom primenom hemijskih sredstava“, priča vlasnik božjeg nektara.
Inače Salon vina počeo je veselo, Vinskom pesmom iz Travijate Đuzepe Verdija, koju je otpevao Dejan Tasić Tasa, uz pratnju grupe Harizma
U okviru Salona održano je stručno predavanje za vinogradare i vinare o uticaju klime na kvalitet grožđa i vina
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!