Ona ima 25 godina. Studentkinja je doktorskih studija Elektronskog fakulteta u Nišu, a njen uspeh meri se prosečnom ocenom 10 tokom svih godina studiranja, kao i brojnim priznanjima na koje je ponosna. Jedna je od retkih dobitnica raznih nagrada. Radi kao asistent na fakultetu i bavi se sigurnošću sistema i mreža na internetu. Ona je Nađa Gavrilović.
Da su informatika i računarstvo jedan od vodećih, najtraženijih i najplaćenijih poslova u svetu, govori činjenica da mladi perspektivnu budućnost vide upravo u ovoj oblasti. Tako je naša sagovornica, na samom početku razgovora za JuGmediu, objasnila da se informatikom nije bavila pre nego što je upisala Elektronski fakultet u Nišu.
„Kada neko ko je uspešan u onome što radi govori o tome, obično se čuje da je on od malena voleo da se bavi time i da je imao predispozicije. Ja zaista nisam. Bila sam usmerenija jezicima i društvenim naukama. Tek pred kraj srednje škole primetila sam da bi neka praktična strana mene volela da isproba druge stvari. Spontano sam došla na ideju da bi možda Elektronski fakultet bio bolja ideja od nekih drugih – kao što je italijanski jezik i slično. Nisam imala iskustva u smislu praksi.Imala sam dodir sa matematikom i informatikom, i uvek sam volela to, išlo mi je dobro, ali mi nije to bio primarni fokus. Na kraju srednje škole počela sam da razmišljam i u praktičnom smeru – šta će kasnije meni doneti lako pronalaženje posla i dobre prihode. Ipak, to je bio jedan od glavnih faktora“, priča Nađa za naš portal.
Nepoznate oblasti sa kojima se susrela na početku studija probudile su sumnju u njoj – da li će uspeti ili će krenuti drugim putem. Međutim, svojim trudom i zalaganjem ona je studentsku knjižicu popunila samo najvišim ocenama – desetkama.
Elektronski fakultet Univerziteta u Nišu pruža mnoge mogućnosti, pa i podstiče da se mladi bave naučnim radovima.
„Ja tačno pamtim dan gde sam sedela u trpezariji sa svojim roditeljima, kada sam rekla da ja mislim da je meni to preteško. To je bila prva godina, sam početak. U dogovoru sa roditeljima rekla sam da ću pokušati i dati sve od sebe, pa ako to bude bilo dovoljno, a nadam se da će biti, a ako ne bude bilo poći ću nekim drugim putem. Naredne godine, u to isto doba, kada sam završila prvu godinu sa prosekom 10,0 i kada sam videla da to izgleda jeste dovoljno, onda mi je to bila ogromna motivacija. Mislim da je taj početni strah puno uticao na to da ja mnogo ozbiljnije shvatim obaveze i da radim redovnije“.
Odmah nam je naglasila i da najviše ocene nisu bile njen cilj, već da su proizvod njenog rada.
„Kad sam krenula na fakultet, meni je taj prosek delovao potpuno nedostižno. U početku je moj prvi cilj bio da položim sve ispite, pa kako god. Nakon prvog i drugog ispita, ceo prvi semestar je prošao sa desetkama, a nakon toga i cela prva godina. Nije mi cilj bio da moram da imam sve desetke, ali je to spontano išlo tako. Mislim da je i moja perfekcionistička strana doprinela da kad nešto spremam – sprema se sve od početka do kraja“.
Visok prosek je, naravno, praćen državnim stipendijama i nagradama, te je Nađa dobinica mnogih. Među njenim priznanjima su diploma Grada Niša – najboljem diplomiranom studentu u 2019. godini sa prosekom 10, povelja Univerziteta u Nišu, kao i nagrade Elektronskog fakulteta.
Stečenim znanjem na fakultetu naša sagovornica je veoma zadovoljna. Šta više, ona sada i radi kao asistent na četiri različita predmeta.
„Ja sam odmah nakon osnovnih studija krenula da radim kao saradnik u nastavi, dok sam bila na masteru. Od kada sam student doktorskih studija, ja sam asistent i trenutno držim nastavu na četiri predmeta. Na prvoj godini na algorimima i programiranju, na drugoj godini na računarskim sistemima, na trećoj na računarskim mrežama i paralelnim sistemima. To su stvari koje su mi bile zanimljive i tokom studija, gde bih volela da napredujem u budućnosti i usmerila sam se tako“, kaže Gavrilovićeva.
U proteklih godinu dana objavila je više radova na konferencijama, ali i jedan u časopisu na koji je vrlo ponosna. Takođe, ponosna je i na stipendiju koju je dobila od kompanije „Nutanix“.
„Nju sam dobila kao student master studija na osnovu svega postignutog do tada, kako zbog fakulteta, tako i u vezi sa svim volontiranjima i organizacijama van fakulteta. To je stipnedija koja se dodelju na nivou četiri države u svetu. Na nivou Srbije dodeljene su dve, a ja sam dobila jednu od njih. One su novčano podsticajne. Tema tih stipendija je „Woman in Tech“. To je bila jedna od deset stipendija dodeljenih na celom svetu“, pohvalila nam se ova studentkinja koja je tokom redovnih studija zaista ostvarila zavidan uspeh.
Gavrilovićeva se do sada nije bavila praktičnim radovima koje bi bile plasirane u javnost i korisne građanima, ali bi u nekoj budućnosti volela i da se oproba u tome.
„Padalo mi je na pamet da je saradnja sa studentima zanimljiva. Puno studenata ima koji toliko znaju da je šteta ne iskoristiti njihov trud. Volela bih da u saradnji sa njima, kao njihov mentor, kasnije, za nekih pet, šest godina probam da vodim neki takav projekat, gde bi mogla da se napravi neka platforma koja bi bila korisna građanima.“
Njene želje su da, kao i većina asistenata, nastavi akademsku karijeru i da njen napredak bude u okviru fakulteta na kom trenutno radi. Mladima poručuje da se bave onim što ih najviše ispunjava, jer, kako kaže, važno je da rad ne bude nešto što „stoji nad glavom i što nekome teško pada“.
„Važno je da neko radi nešto gde mu ulaganje vremena ne predstavlja obavezu i veliku muku. Moj savet mladima je da posmatraju u kojoj oblasti im ulaganje vremena i truda neće biti obaveza već zadovoljstvo“, zaključila je Nađa.
Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirao grad Niš. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Bravo !! Svaka cast !
Predlazem da bude kandidat za predednicu grada Leskovca!
Namerno nisam rekao gradonacelnicu da ne bi ljudi pogresno shavtili . Jos jednom veliko bravo