Najbolji hemičari leskovačkih osnovnih škola se upoznali sa procedurama kroz koje prolazi voda do naših česama

Foto: Ilustracija

Povodom obeležavanja Svetskog dana vode učenici leskovačkih osnovnih škola, koji su postigli zavidne rezultate na opštinskom takmičenju iz hemije, danas su obišli akumulaciono jezero Barje, a potom posetili fabriku za prečišćavanje vode u Gorini, gde su im predstavljene faze od prikupljanje ovog resursa za analizu, pa sve do distribuiranja i upotrebu u kućnim uslovima.

Obilasku je prisustvovao gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović sa saradnicima, kao i upošljenici Vodovoda i Centra za stručno usavršavanje u ovom gradu.

„Trudimo se da tokom cele godine budemo javni i transparentni, pogotovu sa najmlađima, koji mogu da posete akumulaciju Barje i fabriku za preredu vode i da vide ulogu i značaj vode u našim životima i kako je naši sugrađani dobijaju“, rekao je direktor JP Vodovod Staniša Ristić.

Direktorka Centra za stručno usavršavanje Anđela Kostić Minić je naglasila da svako od nas treba da ima u svesti način na koji se voda štedi i istakla da će ovaj naučni izlet naročito biti zanimljiv učenicima, koji će se bliže upoznati sa procedurama kroz koje prolazi voda i kako dolazi do naših česama.

„Ovo mesto predstavlja akumulaciju jezera Barje na reci Veternici, čija je prioritetna svrha da omogući vodosnabdevanje preko 90 hiljada stanovnika koji žive na teritoriji grada Leskovca“, rekao je član Gradskog veća Dragoljub Đorđević i dodao da je grad Leskovac u minuloj godini u junu isplatio poslednju ratu kredita od 3,8 miliona dinara iz 2006. godine, koji je omogućio finansiranje investicionog programa za izgradnju akumulacije.

Podsetio je da je grad Leskovac u prethodnom periodu, takođe, uložio sredstva u visini od 1,7 miliona dinara u laboratoriju za hidrobiološka istraživanja i naglasio da je u letnjem periodu koji je iza nas vršeno čišćenje predbrana, što je za tu svrhu JP „Srbijavode“ izdvojilo preko 17 miliona dinara.

Nakon zvanične konferencije učenicima je na praktičan način pokazano kako se voda zahvata iz jezera, smešta u određene posude, a potom transportuje u fabriku za preradu vode u Gorini.

Sa puno pažnje i velikom zainteresovanošću osnovci su posmatrali postupak uzimanje vode sa površine jezera, koji je bio praćen stručnim i adekvatnim objašnjenjima, a onda su se uputili ka laboratoriji u Gorini, gde im je prikazan proces filtracije, pretakanje vode, njeno ispitivanje i analiza.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
anica
22.03.2022. 16:25

Ne postoji nista vaznije od obrazovanja. To je najvece bogatstvo. Nada buducnost zavisi od kvalitetnog obrazovanja i dobro je kada deca mogu da vide neke stvari i da im se neki procesi iz oblasti hemije priblize.

Stole
22.03.2022. 18:06

Voda je nas resurs koji u buducnosti svakako naredne generacije ima da koriste. Zato im moramo ostaviti i fabriku za proizvodnjju pijace, ali i preradu otpadnih voda. Zato je Cvetanovic uspesan jer iza sebe ostavlja dela.

Strucnjak
23.03.2022. 07:23
Odgovor za  Stole

E pa decko samo da ti kazem to sto svi cute. Eksplatacija jezera za pijacu vodu traje 50god mi smo vec iskoristili oko 25-30god. Ostale jos tolko. A sad sto se otvaraju ove fabrike guma u zeleznu zonu one ce za 20god da kontaminiraju arteriske bunare, nece to odma. Tako da za 20 god. Imamo fabrike radna mesta sve super al voda za pice tesko. Treba ova vlast da podigne malo rucnu. Da se uvazi misljenje nekog ko zna. A ne da se gura ispod tepih, jer pare su vec uzete za fabrike.

Za Stole
22.03.2022. 20:25

Kako pa da ne zatekao i završio delo Mrs BRE u p materinu lazovcino jedna još imaš oci da pišeš.Da ne pričam da se zaposlili u Girinu neškolovani sa poklonjenim diploma i koji sutra mogu da zaraze ceo grad.Gđe se pametan stidi budale se diče i idu uzdignute glave mesto da gledaju u zemlju i nikad da ne podignu glavu od bruku