Najstarija kulturna ustanova u Leskovcu nakon 140 godina dobila monografiju kakvu je odavno zaslužila

Večeras je u prepunoj čitaonici leskovačke Narodne biblioteke održana promocija monografije „Kuća od reči: 140 godina institucionalnog bibliotekarstva u Leskovcu“ koja je realizovana u okviru projekta Jubilej – 140 godina od osnivanja prve čitaonice u Leskovcu, a odštampana zahvaljujući pomoći Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Skupštine grada Leskovca.

Ovo je prva monografija o istorijatu najstarije kulturne ustanove u gradu na Veternici. Bilo je nekoliko pokušaja da se par puta napiše monografija, ali tek danas, kada je biblioteka na putu da digitalizuje svu građu koju poseduje, došlo se do validnih istorijskih podataka i pravog datuma o njenom osnivanju.

“Uvek se pričalo o dalekoj 1869. godini, a zatim smo došli do istorijskog dokumenta, tačnije dopisa načelnika tadašnjeg Okruga niškog od 4. juna 1879. godine ministru prosvete i crkvenih dela u vezi sa inicijativom građana varoši leskovačke za osnivanje čitaonice. Tako je sve počelo. Ove godine slavimo 140 godina od osnivanja prve čitaoinice, jubilej koji je od velikog značaja za našu društvenu zajednicu i sastavni deo našeg opstanka kroz vihore vremena koje smo prošli. Snaga Leskovca i Leskovčana, i to na temelju jakih nacionalnih osobina, pokazala se i osnivanjem čitaonice na inicijativu tada umnih Leskovčana“, kazala je u uvodnoj reči na promociji ove važne monografije direktorka Narodne biblioteke Leskovac Vesna Ilić.

Te iste 1879. godine, 21. juna, tadašnji ministar daje saglasnost da se u Leskovcu formira čitaonica.

“Danas naša biblioteka ima pred sobom ima veliki i odgovorni zadatak. Na biblioteci je da digitalizuje pamet svog zavičaja, da digitalizuje istoriju svoga zavičaja kao i njegovo kulturno nasleđe i da zajedno sa gradom napreduje i ide u korak sa savremenim vremenom”, navela je Ilićeva, na čiju inicijativu je tek danas, posle 140 godina napisana monografija, istorjiat jedne kulturne ustanove koju su posetili Radoje Domanović, Matija Berćković, Danilo Kiš, Stevan Raičković, mnogobrojni istaknuti pisci, nagrađivani, cenjeni, nekadašni i sadašnji dobitnici NIN-ove nagrade.

Ali ovo je i mesto gde smo upravo kroz tu čitaonicu iznedrili nove nade, nove blistave umove koji potiču iz Leskovca. Nema studenta iz Leskovca koji nije koristio nađu građu i barem sat vremena proveo u ovoj čitaonici”, zaključila jej Ilićeva.

This slideshow requires JavaScript.

U programu je učestvovao i istoričar Miroslav Karanfilović, jedan od autora ove monografije.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Душан Дојчиновић
06.12.2019. 10:29

Дивно!!!