Od Nove godine novi ciklus skrininga dojke u Domu zdravlja

Dom zdravlja Leskovac, koji od 2014. godine redovno radi preventivne skrininge dojke, planira novi ciklus od početka naredne godine, ali ovoga puta preko projekta „Zdrava žena, zdrava nacija“, odobrenim od Ministarstva zdravlja, čija vrednost iznosi 1.690.000 dinara. Takođe, od sredine naredne godine u ovoj zdravstvenoj ustanovi vršiće se organizovani skrining ranog otkrivanja raka grlića materice kod pacijentkinje iz Jablaničkog i Pčinjskog okruga.

„Novac ćemo iskoristiti za prevenciju karcinoma dojke kod žena, odnosno, edukacije, starosti od od 30 do 69 godina, s tim što će se sam skrining vršiti kod žena starosti od 50 do 69 godina, a akcenat je, pre svega, animiranje žena iz ruralnih krajeva“, kazao je direktor Doma zdravlja Slaviša Božić.

Od opreme je obezbeđen video bim, zatim, stalak za video, bim-projektor, laptop…

Za 120 radnih dana, u poslepodnevnim satima, planirano je da se pregelada oko 5000 žena kako bi se podigao nivo svesti o značaju preventivnih pregleda.  Dom zdravlja će imati logističku podršku grada Leskovca, odnosno predstavnika mesnih zajednica.

„Obavićemo oko 40 sastanaka sa post prezentacijom, sa video prezentacijom, da okupimo određeni broj žena, gde bi mi obezbedili prevoz, dovedemo ih da se odradi mamografija, a u međuvremenu u naš Preventivni centar će se obučavati za samopregled dojke. U tu svrhu ćemo obezbediti i simulaciju s lutkom gde će žene imati priliku da nauče samoopipavanja dojke“, objasnio je Božić.

Koordinatori projekta su: Jelena Nikolić, Časlav Nedeljković i Gorica Stamenković, a biće uključen i Preventivni centar, Radiologija i Ginekologija.

Radiolog Magdalena Matić ocenila je da je karcinom dojke danas globalni problem, te da poprima epidemijske razmere.

„Skrining jeste prevencija, drugi sigurni način ne postoji. Čak 80 posto žena nikada ne pipne svoje dojke iako ih učimo da to rade“

„1980. godine incidenca je bila 10 obolelih žena na 100.000 žena, a sada je to 60 do 70 žena na 100.000 žena. Budući da u Srbiji 4600 do 5000 žena godišnje oboli od karcionama dojke i to su novootkriveni slučajevi, a od toga umire oko 1500 žena godišnje, mi smo videli problem i počelo sa organizovanim skriningom karcinoma dojke, odnosno, mamografije. Ono što je obeshrabrujuće jeste da se karcinomi u 70 posto slučajeva otkrije kada je veći od 2 centimetra i kada je način lečenja bukvalno – nemoguć“, istakla je Matićeva i dodala da skrining predstavlja pregled naizgled zdravih žena, a gde se tokom mamografskih pregleda mogu videti male promene, kada je izlečenje stopostotno.

Ginekolog Ljilja Vučković rekla je da se, pored organizovanog skrininga, od 2014.godine rade i pregledi na mamografu kod pacijentkinja koje dođu kod ginekologa i požale se na tegobe.

„Isto tako žene od nas ginekologa dobijaju savet kako da obave samopreglede. Žene jesu upućene u to, dobijau savete i informacije i određuje se mamografski ili ultrazvučni pregledi“, istakla je Vučkovićeva.

Dom zdravlja je, kazao je Božić, od Ministarstva zdravlja dobio i kompletnu opremu za citologiju, opremu za rano otkrivanje grlića materice, zapravo, digitalane mikroskope u vrednosti od 36.000 evra i kompletno opremlejnu laboratoriju.

Od oko 200 domava zdravlja u Srbiji, samo u 20 domova zdravlja radi se organizovani skrining dojki

„Mi više godina očekujemo da se zaživi taj program i da krenemo sa organizovanim skriningom ranog otkrivanja grlića materice. Opremu smo dobili još 2014. godine, dva izuzetno kvalitetna mikroskopa, aparat za bojanje. Sve što nam je svih ovih godina nedostajalo i još uvek nedostaje to je kadar, nažalost. Međutim, dobila sam informaciju da će i taj problem biti rešen“, istakla je Vučkovićeva.

Skrining se odnosi na žene starosti od 25 do 64 godine.

„One će dobijati pozive na kućnu adresu, javljaće se našem Prventivnom centru. U sradnji sa njima ugovaraćemo termin koji im odgovara. Testovi će se u prve dve godine obavljati na godinu dana, a ako rezultati budu dobri, na tri godine“, kazala je Vučkovićeva.

Organizator su Dom zdravlja i služba Ginekologije u kojoj će se formirati i baza podataka. Donosiće se preparati iz svih regija koji će se citološki  obrađivati.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare