Ne junačite se, odležite! GRIP napada i mlade i stare, može da ostavi trag na srcu i mozgu

Na Infektivnoj klinici u Nišu trenutno je hospitalizovano 26 pacijenata, od kojih je petoro na raspiratorima, a danas je od posledica virusa gripa umrla treća osoba na jugu Srbije.

Lekari kažu da su ugrožene i mlade, zdrave osobe, ne samo hronični bolesnici i apeluju na građane da se ne „junače“ već da bolest odleže.

Prof. dr Žarko Ranković, infektolog i nekadašnji dugogodišnji direktor Infektivne klinike u Nišu, kaže da je vakcinacija jedina prava zaštita od gripa.

“Virus ima tu osobinu da je sklon mutacijama i zato se svake godine vakcina priprema na osnovu toga koji sojevi grupa kruže. Prednost vakcine je ta da osoba može da oboli, ali nema komplikacija. Meni nije poznato da je zabeleženo da je vakcinisana osoba dobila komplikacije i umrla”, navodi prof. dr Ranković.

Prema njegovim rečima, nije neuobičajeno da od gripa umru i mlade, zdrave osobe koje nisu hronični bolesnici jer postoje dva različita mehanizma kako virus napada organizam.

“Smatra se da kod pojedinih mladih osoba može doći do izuzetno burne reakcije organizma na prisustvo virusa, što može dovesti do oštećenja pluća i smrtnog ishoda. Kod starijih osoba slabiji imunološki odgovor pomaže da bolest dobije teži klinički tok”, objašnjava za Blic prof. dr Ranković.


KAKO DA SE SAČUVATE

U slučaju da se javi bolest, neophodno je mirovanje i lekarska kontrola, kaže prof. dr Žarko Ranković. Osim vakcinacije, mere prevencije su šetnje na svežem vazduhu, provetravanje prostorija, izbegavanje prostorija gde boravi veći broj osoba, kao i ishrana bogata vitaminima radi povećanja odbrambenih osobina organizma.

“Ne treba se junačiti, treba odležati par dana. Nakon inkubacije, koja je kratka, najčešće dan, bolest počinje sa glavoboljom, sledi curenje iz nosa, grebanje i bol u grlu, pečenje u očima, suv nadražajni kašalj i visoka temperature od preko 38 stepeni. Pacijenti opisuju i osećaj lomljenja u celom telu, bole ih zglobovi, mišići. Treba unositi što više tečnosti, ležati, nikakva samoinicijativna primena antibiotika nije poželjna, jer se radi o virusnom oboljenju. U slučaju da se kašalj pojačava, da se javlja osećaj nedostatka vazduha, krv u ispljuvku, površno disanje, obavezno konsultovati lekare. Znaci za uzbunu su i temperatura koja ne spada i pored primene antipiretika, a pogotovo treba da budu oprezni hronični bolesnici, oni sa transplantiranim organima, kao i trudnice”, ističe prof. dr Ranković.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
mufljuz Pravi
07.02.2019. 08:17

Bogami zeznut grip.Ja godinama nisam bio bolestan, a sada vec sedam dana ne mogu da se opravim od gripa.Mlad sam,jak,zdrav skoro 80 kg jedva sam pregurao cetiri dana neprekidne temperature koja nije padala ispod 39,0c i to uz sve lekove.Slusajte lekare jer stvarno su simptome opisali odlicno neverovatna bol od etmperature,problemi sa grlom i usima.