Niko ne zna koliko građana Srbije radi u inostranstvu

Lazić je rekao da novi Zakon donosi mnogo oštrije sankcije za poslodavde koji prekrše njegove odredbe, a visina kazni kretaće se između 600.000 i dva miliona dinara.

NIŠ – Niko u Srbiji, ni jedan državni organ, ne zna koliko građana Srbije trenutno radi u inostranstvu jer poslodavci nemaju obavezu da obaveštavaju bilo koga da vode radnike van granica zemlje, izjavio je danas u Nišu pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Lazić.

On je istakao da će se ovakvo stanje uskoro promeniti pošto će naša zemlja dobiti novi Zakona o uslovima za upućivanje zaposlenih na privremeni rad u inostranstvo i njihovoj zaštiti.

Prema Lazićevim rečima važeći Zakon donet je još 1998. godine i pored terminoloških sadrži i suštinske nedostatke, a to su nedovoljna zaštita zaposlenih koji rade u inostranstvu i nepostojanje obaveze poslodavaca da obaveštavaju ministarstvo gde im se zaposleni nalaze.

„Novim Zakonom biće uvedena obaveza poslodavaca da obaveštavaju Ministarstvo rada da vode radnike u inostranstvo, tako da ćemo tačno znati ko radi, gde radi i pod kojim uslovima“, rekao je Lazić na javnoj raspravi održanoj u niškoj Regionalnoj privrednoj komori.

Lazić je naglasio da će se ovim putem povećati bezbednost i zaštita radnika, jer će Ministarstvo imati informacije o njihovom boravku van zemlje i moći će da ih zaštiti.

„Inspekcija rada moći će da se diplomatskim putem obrati inspekcijama u drugim državam i tako obavi kontrolu gradilišta ili drugog mesta gde zaposleni rade“, izjavio je Lazić.

On je istakao da će nakon stupanja na snagu novog Zakona poslodavci imati obavezu da detaljno pripreme zaposlene za rad u inostranstvu, i to ne samo u pogledu njihove bezbednosti i zdravlja, nego i oko opštih stvari, poput klimatskih i političkih prilika sa kojima će se suočiti na poslu.

Lazić je rekao da novi Zakon donosi mnogo oštrije sankcije za poslodavde koji prekrše njegove odredbe, a visina kazni kretaće se između 600.000 i dva miliona dinara.

Prema njegovim rečima rasprava o nacrtu Zakona o uslovima za upućivanje zaposlenih na privremeni rad u inostranstvo i njihovoj zaštiti trajaće do 11. jula. Septembra bi konačna verzija ovog Zakona trebalo da se nađe pred Vladom Srbije, a potom i pred odobrnicima republičkog parlamenta.
(Kraj)Mia

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare