Niz eksperimenata potvrdio najgore, virus korona ulazi i u mozak

Kovid 19 je povezan sa nizom neuroloških simptoma uključujući moždanu maglu i konfuziju. Studije autopsije takođe su otkrile koronavirus u mozgu ljudi. Ali kako je tamo dospeo bila je pomalo misterija, koja je nedavno rešena.

Možda sada konačno znamo kako kovid 19 ulazi u mozak: novo istraživanje ukazuje da virus stimuliše rast sitnih cevčica između nosa i moždanih ćelija kroz koje može da prođe kao kroz tunel.

Prethodne studije sugerišu da je ACE2 receptor koji virus obično koristi da uđe u ćelije jedva detektovan u mozgu, za razliku od ćelija koje oblažu nos, usta i pluća. Sada su, Kiara Zurzolo sa Instituta Paster u Francuskoj i njene kolege otkrilu da se čini da koronavirus ima podmukao način da uđe u ćelije kojima nedostaje ACE2 receptor preko ćelija koje ga imaju, piše New Scientiest.

Sproveli su eksperimente u posudi sa koronavirusom i dve različite vrste ćelija. Jedan nazvan SH-SI5I korišćen je za modeliranje ljudskih moždanih ćelija. Drugi tip ćelije, Vero E6, korišćen je za modeliranje ćelija koje oblažu površine tela, uključujući nos.

Same po sebi, modelne moždane ćelije nisu mogle biti zaražene koronavirusom jer im je nedostajao ACE2 receptor. Ali kada su bile inkubirane u istoj posudi kao i modelne ćelije nosa, koje su imale ove receptore, postale su inficirane.

Pod posebno moćnim elektronskim mikroskopom, istraživači su videli da je virus po ulasku u ćelije nosa modela stimulisao kod ćelija rast sitnih cevčica nazvanih tunelske nanocevi koje su formirale veze sa modelom ćelija mozga. Zumirajući izbliza, videli su kako virus koristi ove tunele da se prebaci između dva tipa ćelija.

Već je poznato da nanocevi transportuju određene strukture i druge virusne čestice između udaljenih ćelija.

„Mislim da je to veoma zanimljiva studija jer pruža lep, uredan mehanizam pomoću kojeg se virus može preneti iz jedne ćelije u drugu, zaobilazeći potrebu za ACE2 receptorima“, kaže Frederik Menije sa Univerziteta Kvinslend u Australiji.

Međutim, pošto su eksperimenti bili ograničeni na ćelije u posudi, potrebne su dalje studije kako bi se potvrdilo da se isti mehanizam javlja unutar mozga, kaže Menije.

„Ako se potvrdi da tunelske nanocevi prenose koronavirus iz nosa u mozak, možda ćemo moći da razvijemo lekove da ih blokiramo“, kaže Zurzolo. „Trenutno nemamo specifičan molekul koji blokira nanocevi za tuneliranje, ali sprovodimo skrining da bismo ga pronašli“, kaže ona.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Pelc
28.07.2022. 11:49

Možda preteranim testiranjem? Upozoravali su stručnjaci, ali oni pravi, da se štapićima za test kroz nos dolazi do kore mozga. Bilo je nekima smešno.

Kobac
28.07.2022. 12:16

Pametan virus.Sve zna.Inženjer.

https://www.bitchute.com/video/pgYc4MByEYnZ/

Za eksperiment i praćenje razvoja dovoljna omanja posuda a za test mora specijalni PCR ubod?Pljuvačka je dovoljna znači.Zašto se insistira na prc testu ako ga je SZO proglasila nepouzdanim?