Tehnološki fakultet u Leskovcu već dugi niz godina radi na inovacijama u oblasti prehrambenih tehnologija. Svake godine studenti, uz pomoć profesora, kreiraju i predstavljaju nove ekoinovativne prehrambene proizvode koji ostvaruju zapažene rezultate na Sajmovima i takmičenjima.
Ove godine tri studentkinje Tehnološkog fakulteta u Leskovcu, Kristina Cvetković, Jelena Stojković i Katarina Mitrović, su na nacionalnom takmičenju Ecotrophelia, uspešno predstavile svoj ekoinovativan proizvod Cinderella: vegan slatki namaz na bazi bundeve, bez veštačkih boja i zaslađivača, bogat vlaknima i proteinima, sa dodatkom praha nane.
Naša ideja je bila da napravimo proizvod koji je zdrava zamena za komercijalne slatke kremove koji su prepuni šećera. Naš proizvod je bogat vlaknima i vitaminima, i ima malu kalorijsku vrednost, pa je zato pogodan za sve one koje vode računa o zdravoj ishrani.
Takođe, vodili smo računa da kvalitet i cena budu realni, što smo implementirali kroz naš biznis plan – saznajemo od Kristine koja je istakla da najveću vrednost ima novo iskustvo i stečeni kontakti koji će joj sigurno koristiti u budućnosti.
Naime, tokom procesa proizvodnje ove studentkinje imale su priliku da prisustvuju radionicama i obukama koje su držali eminenti stručnjaci sa Fakulteta organizacionih nauka, kompanja Dr Oetker i Desing.
Zahvaljujući tome, 15 do 20 posto proizvoda sa takmičenja zaživi na nacionalnom i evropskom tržištu, a studente velike nacionalne kompanije prepoznaju kao kvalitetan kadar.
Veliki broj studenata ovog Fakulteta dobija posao već tokom trajanja studija, a ako do toga ne dođe studenti su spremni da započnu sopstveni biznis.
Sjajni komentari žirija, koju su naš proizvod ocenili kao eksploziju ukusa i pohvalili celokupan projekat, nam daju vetar u leđa i govore da smo na pravom putu.
Ponosni smo na naše studentkinje koje su i naš Fakultet i naš grad predstavile u najboljem svetlu – kaže Sandra Stamenković Stojanović, docent na Tehnološkom fakultetu. Ona je, zajedno sa profesor doktor Ivanom Karabegović i profesor doktor Bojanom Danilović, pružila mentorsku podršku studentkinjama.
Veliku zahvalnost duguju i Čedomiru Dimiću, doktorantu na Tehnološkom fakultetu u Leskovcu, studijskog područja dizjan tekstila i odeće, za fenomenalan dizajn etikete i logoa proizvoda.
Jedan od osnovnih ciljeva takmičenja je da se napravi sprega između univerziteta i velikih kompanija, da bi se studenti što spremniji uputili na tržište rada.
Sa Tehnološkog fakulteta ističu da su kroz ovakve aktivnost studenti nakon završenih studija u potpunosti spremni za samostalan rad, jer pored same tehnologija izrade proizvoda, velika pažnja je posvećena pisanju biznis plana i projektovanju tehnološkog procesa, što uključuje i HACCP sistem kontrole kvaliteta.
Podsećamo da je u toku prvi konkursni rok za upis u prvu godinu osnovnih akademskih studija na Tehnološkom fakultetu u Leskovcu.
Na ovoj državnoj ustanovi koja pripada Univerzitetu u Nišu nema samofinansiranja, svi studenti se u prvu godinu upisuju na budžetu, a imaju mogućnost da odaberu jedan od čak 6 različita modula: Farmaceutsko-kozmetičke tehnologije; Materijali i hemijske tehnologije; Ekološko inženjerstvo; Prehrambena tehnologija i bezbednost hrane; Industrijski dizajn tekstila i odeće i Informacioni sistemi u tehnološkim procesima.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!