Tek 12 posto od 9.000 obolelih od mulitpla skleroze u Srbiji dobijaju lekove besplatno, a još nema lekova najnovije generacije koji se koriste u svetu, izjavila je danas predsednica Republičke organizacije obolelih od multipla skleroze (MS) Jasmina Brajković, koja je prisustvovala obeležavanju decenije od formiranja i rada Udruženje obolelih od MS Jablaničkog okruga.
Ona je u LKC-u, gde obeležavao jubilej, kazala da je dobijeno obećanje da će se do kraja ove godine na listi naći i savremeniji lekovi, „tako da se nadamo će i to itekako biti pomak za obolele“.
Predsednik tog udruženja Predrag Jovanović ocenio je da se za 10 godina postiglo „i mnogo i malo“.
„Nikada ne možemo da prestanemo da se divimo našim članovima. Imamo podršku lokalne samoupravbe, kojoj se zahvaljujem, kao i Minsitarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanje, pa se zahvaljujemo na na velikoj podršci. Sada je na državi da li će da kupi te moderne lekove ili ne“, kazao je i ponovio da udruženje čiji je predsednik broji 82 člana, a da bolesnih na području okruga ima tri puta više.
Jasmina Ranđelović, zamenica gradonačelnika, čestitala je 10 godina rada ovom udruženju, rekavši da grad Leskovac podržava rad Udruženje osoba sa inavliditetom, brine o unapređenju njihovog položaja i iz budžeta svake godine izdvaja sredstva za projekte iz oblasti socijalne zaštite, ove 15,5 miliona dinara.
„Naš interes je je da budemo prijatelji i podrška ovim ljudima, da omogućimo da im život bude lakši i da što manje ima obolelih“, kazala je.
Ona je kao lekar govorila i o samoj bolesti.
„Reč je o progresivnoj bolesti koja može dovesti do velike funkcionalne nesposobnosti, uglavnom u reproduktivnom periodu života i u punoj snazi, tako da zahteva uključivanje čitave zajednice da bi se obolelima omogućio pristojan život. Međutim, medicina stalno napreduje i u poslednje dve decenije učinjen je veliki pomak u lečenju multipla skleroze, otrkirećm novih lekova, koji modifikuju tok bolesti, smanjuju aktivnosti progresije bolesti, a kod nekih pacijenata može doći i do poptunog povlačenja bolesti“, kazala je Ranđelovićeva.
Jubilej je obeležen izložba radova leskovačkog i udruženja iz drugih gradova, kao i izložbom radova Tehničke škole „Rade Metalac“ Leskovca, izložbom fotografija članova idruženja, kao i akademijom.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ovo je jedna od najtezih bolesti od koje najcesce obolevaju mladji,dobri i osetljivi ljudi,a koja degradira ne samo obolele,vec i njihove porodice, u fizickom,psihickom,intelektualnom i svakom smislu.Velika je nepravda sto samo 12% prima terapiju,dok su ostali osudjeni na invaliditet i tesku borbu za zivot. Potrebno je razumevanje i terapijska,socijalna,psihicka podrska nadleznih institucija i drustva pre svega obolelima, ali i njihovim porodicama.