Oboleli od MS u Srbiji čekaju na najnoviju generaciju lekova

Tek 12 posto od 9.000 obolelih od mulitpla skleroze u Srbiji dobijaju lekove besplatno, a još nema lekova najnovije generacije koji se koriste u svetu, izjavila je danas predsednica Republičke organizacije obolelih od multipla skleroze (MS) Jasmina Brajković, koja je prisustvovala obeležavanju decenije od formiranja i rada Udruženje obolelih od MS Jablaničkog okruga.

Ona je u LKC-u, gde obeležavao jubilej, kazala da je dobijeno obećanje da će se do kraja ove godine na listi naći i savremeniji lekovi, „tako da se nadamo će i to itekako biti pomak za obolele“.

Predsednik tog udruženja Predrag Jovanović ocenio je da se za 10 godina postiglo „i mnogo i malo“.

„Nikada ne možemo da prestanemo da se divimo našim članovima. Imamo podršku lokalne samoupravbe, kojoj se zahvaljujem, kao i Minsitarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanje, pa se zahvaljujemo na na velikoj podršci. Sada je na državi da li će da kupi te moderne lekove ili ne“, kazao je i ponovio da udruženje čiji je predsednik broji 82 člana, a da bolesnih na području okruga ima tri puta više.

Jasmina Ranđelović, zamenica gradonačelnika, čestitala je 10 godina rada ovom udruženju, rekavši da grad Leskovac podržava rad Udruženje osoba sa inavliditetom, brine o unapređenju njihovog položaja i iz budžeta svake godine izdvaja sredstva za projekte iz oblasti socijalne zaštite, ove 15,5 miliona dinara.

„Naš interes je  je da budemo prijatelji i podrška ovim ljudima, da omogućimo da im život bude lakši i da što manje ima obolelih“, kazala je.

Ona je kao lekar govorila i o samoj bolesti.

„Reč je o progresivnoj bolesti koja može dovesti do velike funkcionalne nesposobnosti, uglavnom u reproduktivnom periodu života i u punoj snazi, tako da zahteva  uključivanje čitave zajednice da bi se obolelima omogućio pristojan život. Međutim, medicina stalno napreduje i u poslednje dve decenije učinjen je veliki pomak u lečenju multipla skleroze, otrkirećm novih lekova, koji modifikuju tok bolesti, smanjuju aktivnosti progresije bolesti, a kod nekih pacijenata može doći i do poptunog povlačenja bolesti“, kazala je Ranđelovićeva.

Jubilej je obeležen izložba radova leskovačkog i udruženja iz drugih gradova, kao i izložbom radova Tehničke škole „Rade Metalac“ Leskovca, izložbom fotografija članova idruženja, kao i akademijom.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
MS
04.06.2019. 20:38

Ovo je jedna od najtezih bolesti od koje najcesce obolevaju mladji,dobri i osetljivi ljudi,a koja degradira ne samo obolele,vec i njihove porodice, u fizickom,psihickom,intelektualnom i svakom smislu.Velika je nepravda sto samo 12% prima terapiju,dok su ostali osudjeni na invaliditet i tesku borbu za zivot. Potrebno je razumevanje i terapijska,socijalna,psihicka podrska nadleznih institucija i drustva pre svega obolelima, ali i njihovim porodicama.