Od njega treba učiti: Počeo sa tri dedine krave, sada ima raj u domaćinstvu

Kišu koja ovih dana gotovo neprestano pada u vranjskom kraju mnogi ratari  nazivaju berićetom. Iako zna da su u pravu, tridesetpetogodišnji stočar Danijel Mihajlović, iz sela Gornje Žapsko, kod Vranja, međutim, stalno moli Boga da stane kako bi završio započete poslove oko prikupljanja sena za svoje stado krava od dvadesetak grla, petnaest koza francuske alpine i 30 ovaca rase virtember.

To mu, međutim, još više otežavaju atarski putevi koji su blatnjavi i puni vode tako da njima ne može ni traktorom da se kreće. U celoj toj situaciji njega izuzetno raduje činjenica da se njegov kukuruz, koga je zasejao početkom aprila meseca, nalazi u izuzetno dobrom stanju pa stoga očekuje da bude još bolji posle prihranjivanja i tretiranja protiv širokolisnih korova.

Ovako dobro odgajene biljke on je dobio uz pomoć savetodavaca vranjske Poljoprivredne službe pa otuda očekuje i dobre prinose. Takvi prinosi su mu postali prioritet otkako je pre deset godina, po povratku iz Slovačke, počeo intenzivno da se bavi poljoprivredom, čuva krave, koze i ovce.

Nije trošio na nove zgrade za stoku. Koristi dedine, jer su naši stari znali kada je životinjama hladno a kada vruće.

Svoje sadašnje stado krava bukvalno je zapatio od tri dedine simentalke koje je zatekao u staji. Umnožavao ga je veštačkim osemenjavanjem i tako došao je do kvalitetnih grla.

„Njih 15 muzemo i predajemo mleko Mlekari „Zlatiborac“ koja nam je po sklapanju ugovora dala laktofriz na korišćenje i mleko u početku isplaćivala na svakih petanest dana“, tvrdi ovaj stočar.

On ističe da je dok mu je mlekara isplaćivala novac za mleko na ovaj način redovno uzimao koncentrat za krave u poljoprivrednoj apoteci, ali da je prestao kada su zakašnjenja počela da budu sve veća.

Iako situacija u ovoj poljoprivrednoj grani i dalje teška uprkos tome što je Vlada usvojila neke od zahteva poljoprivrednika posle poslednjih protesta, ovaj mladi stočar nema nameru da odustane od stočarstva. Kaže da ima uslova i da poveća svoje postojeće stado krava jer ono punih šest meseci provodi na paši.

“Ovoliku stoku ne bih mogao da čuvam bez pomoći supruge, oca majke i brata”, kaže Danijel ističući da njegova majka proizvodi prvoklasni sir od koza koga obožavaju njihove mušterije. Ovace ne muzu i sve mleko ostavljaju jaganjcima.

This slideshow requires JavaScript.

“S obzirom da se krave više neuzgajaju po našim selima bojim se da će jednog dana mlekare prestati da otkupljuju mleko i od nas koji ih još uvek držimo u štali”, dodaje na kraju ovaj mladi entuzijasta.

Ipak, dodaje, ukoliko se to i desi odmah će se preorijentisati na tov bikova jer u svom kraju može da nađe kvalitetnu mušku telad koja se prodaju po ceni od od 5 do 5,2 evra po kilogramu žive vage, a žensku po ceni od 4,6 do 4,8 evra, dok se steona krava simentalske rase može kupiti minimum za 1.600 evra.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Aca
05.06.2023. 09:11

Svaka ti čast. Ovo država treba da pomogne.

Gile
06.06.2023. 19:34

Pa učite ne terajte druge lepota je što on radi pridružite se prodajte stan i može da se pridružite