Organski pirotski kačkavalj od kravljeg mleka sa geografskog oznakom imena i porekla i organski beli sir od kravljeg mleka, novi su organski proizovodi nastali u radionici Mlekarske škole „Dr Obren Pejić“ u Pirotu. Na ovaj način Mlekarska škola širi svoju paletu proizvoda. U školi je organizovana prezhentacija i degustacija novih proizvoda.
“S obzirom na sve potencijale koje pruža Stara planina, odlučili smo se za organsku proizvodnju. Pre dve godine počekli smo proizvodnju organskog ovčijeg kačkavalja. Poljoprivredna gazdinstva su prepoznala koristi od organske proizvodnje ipočeli da proizvode i organsko kravlje mleka. Škola kao edukativna ustanova je primer drugim mlekarama u gradu i drugim gradovima“, rekao je direktor škole Nenad Đordjević.
Prema njegovim rečima direktora , u radionici škole dnevno se preradi maksimalnih 5,5 tona mleka.
„Od nedavno se ponovo otkupljuje i ovčije mleko. U radionici škole decenijama se proizvodi i pirotski kačkavalj. Od pre nekoliko godina u radionici proizvodimo ovaj delikates sa oznakom geografskog porekla, posle zaštite koju je uradio Grad Pirot sa školom i Poljoprivrednim fakultetom“, rekao je Đordjević.
Prema rečima profesora Aleksandra Mančića, razlika u tehnologiji proizvodnje ne postoji ali da mleko mora da bude organsko.
“Prati se zemljište i livade za ispašu ovaca i goveda. Posle pet godina praćenja dobija se sertifikat za proizvodnju organskog mleka. Svake godine se proverava kvalitet mleka i ishrane koja se daje kravama i ovcama i obavlja se postupak resertifikacije tog mleka. Trenutno nema dovoljno proizvođača. Ovo su prvi koraci, posebno u proizvodnji kravljeg mleka. Proizvodi su obeleženi markicom zaštićenog proizvoda i oznakom za organski proizvod“, rekao je Mančić.
Kačkavalj je jedan od brendova Pirota i lokalna samouprava podržava svaku inicijativu ove škole.
“Pirotski kačkavalj je drugačiji i kvalitetniji u odnosu na druge ovakve proizvode. Paralelno sa turizmom razvijamo i gastronomiju. Kad je reč o organskoj proizvodnji neminovno je da će doći period kada ćemo morati svi, od lokalne samouprave preko države i IPARD fondova, mnogo više da obrate pažnju na organsku proizvodnju. Ona je u manjem obimu, ali je mnogo profitabilnija. Isplativija je za onog ko postigne standarde za organsku proizvodnju”, rekao je, pored ostalog, zamenik gradonačelnika Pirota Miloš Colić.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!