Oružni list zamenilo oko pola miliona ljudi, razmatra se produžetak roka do 2022.

Za nešto više od 10 dana ističe rok za preregistraciju oružja, a na stotine hiljada građana Srbije još nije ispunilo tu obavezu, zbog toga iz MUP-a podsećaju vlasnike oružja da požure, a u parlament je stigao predlog da se rok pomeri za dve godine, do 5. marta 2022.

Rok za zamenu oružnih listova mogao bi da bude pomeren za dve godine, taj predlog Narodnoj skupštini uputila su trojica poslanika, a da bi bio i usvojen potrebno je da ga podrže 84 poslanika, ili da sličan predlog Skupštini uputi Vlada Srbije, saznaje RTS.

„Vremena je ostalo jako malo, verujem da će se neko rešenje pronaći za ovu situaciju – da li će to biti usvajanje ovog zakona ili će možda ministarstvo na neki način, nekom uredbom nešto urediti, ne bih baš sada da spekulišem“, kaže narodni poslanik Đorđe Kimlenski.

Iako je rok za preregistraciju već jednom produžen, čipovani oružni list uzelo je tek oko 150.000 vlasnika. Procenjuje se da njih oko 500.000 još nije. Jedan od razloga je visina takse, koja je od početka primene zakona marta 2016. do danas više puta menjana.

„Oni koji su prvi otišli da preregistruju, plaćali su između 40.000 i 80.000 dinara te takse, da bi danas te takse iznosile oko četiri ili pet hiljada dinara. Na to se plaća oružni list i podnesak 300 dinaraza izdavanje dokumenta. To su sve neke prepreke koje su ljude zadržavale i držale u nedoumici da li je sada trenutak i da li će se nešto promeniti“, kaže Zorica Subotić iz Nacionalne asocijacije za oružje.

I do dva dana gubi se na šalterima

Promene su upućeni tražili i kada je u pitanju procedura – na šalterima se, kažu, izgubi i do dva radna dana.

Zbog svega toga, mnogi građani su se odlučili da vrate oružje – samo u prošloj godini 28.000 ljudi. Ima i onih koji prilikom preregistracije nisu uspeli da dokažu da im je na primer ugrožena bezbednost, pa su oružje morali da predaju.

„Od ukupnog broja podnetih zahteva za izdavanje oružnog lista na godišnjem nivou odbije se maksimalno pet posto njih, zbog neispunjavanja zakonom propisanih uslova – na primer, podnosilac zahteva nije zdravstveno sposoban, nema uslove za bezbedan smeštaj i čuvanje oružja ili je izvršilac krivičnih dela ili prekršaja sa elementima nasilja“, navodi Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Ukoliko rok ne bude produžen, svim vlasnicima oružja koji ne predaju zahtev za preregistraciju do 5. marta, prete kazne i do 150.000 dinara i oduzimanje pištolja i pušaka.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Razoruzavanje Srba
23.02.2020. 16:33

za svaki slucaj. Nesto ce preci u ilegalu, da bi se pocinioci krivicnih dela teze pronalazili. S druge strane, Siptari podnose zahteve za oruzje masovnije. Ce se branimo s pracke od migranti i ostali.

Mojsije
24.02.2020. 21:30

Masovna otimačina privatne imovine pod izgovorom preregistracije.