VRANJE- Četvrta brigada Kopnene Vojske Srbije u Vranju danas je po 10. jubilarni put otvorila svoje kapije za sve civile u cilju druženja, upoznavanja sa vojnom opremom i naoružanjem. Veliku broj građana ispratio je ovaj događaj , a najbrojniji posetioci bila su deca.
Kasarnu „Prvi pešadijski puk knjaza Miloša Velikog“ tokom “Otvorenog dana” poseti najmanje 3.000 ljudi, a do sada je kroz otvorene kapije vranjskog garnizona prošlo oko 45.000 ljudi.
“Prvi put smo ovakav događaj realizovali 2007. godine sa tadašnjim komandantom 78. motorizovane brigade, pukovnikom Milosavom Simovićem. Akcija se kasnije proširila na sve brigade i garnizone u Srbiji. Cilj ovog događaja jeste druženje civila i vojnika, gde građani, prvenstveno deca, mogu da se upoznaju sa našim naoružanjem, vojnom opremom, tenkom i vozilima, kao i nekim radnjama koji čine vojničku svakodnevnicu “ , kaže kapetan Milan Filipović, referent za odnose sa javnošću Četvrte brigade.
Posetioci kasarne bili su u prilici da vide deo naoružanja i opreme kojom raspolaže 4. Brigade Kopnene vojske, motorna i borebena vozila, poput tenka M-84 i borbenog vozila pešadije M-80A koji su privukli najveću pažnju posetioca.
Pored prilike da se fotografišu sa naoružanjem i borbenim vozilima, posetioci su dobili priliku da za uspomenu dobiju i vojničku frizuru.
Najmlađima se najviše dopao tenk, dok je kod nekih ovo borbeno vozilo evociralo uspomene iz dana služenje vojnog roka.
Prikazan je i deo obuke savlađivanja poligona pešadijskih prepreka, kao i sportske aktivnosti pripadnika 4. Brigade, a deci i građanima su se predstavili fudbaleri kluba “Nebeski anđeli”, dok su
Volonteri Crvenog krsta prikazali su i postupak pružanja prve pomoći ranjenima i povređenima.
Jedna od sugrađanki smatra da je ovo dobar način da se deci približi vrednost patriotizma i rodoljublja, kao i izgradnje poverenje između naroda i vojske.
Građani su obišli “Spomen sobu”, koja je jedinstvena u Srbiji, jer se pored imena imena i prezimena poginulih vojnika nalaze i imena poginulih policajaca I civila od oslobođenja Vranja 1878. godine do poslednjih sukoba na prostorim bivše Jugoslavije.
Milan Zdravković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!