Ove godine skuplje letovanje u Grčkoj

Za omiljenu destinaciju Srba, Grčku, ove godine će turisti morati da izdvoje minimum 20 odsto više para nego prošle godine. Poskupele su vanpansionske usluge, ali i većina artkala u marketima.

„Do Soluna sto somuna“, kaže narodna poslovica. Danas to nije tako, jer se do grčkog mora putuje autoputevima, bezbedno i brzo. Bilo da se ide  preko Severne Makedonije, ili kroz Bugarsku, uz zadržavanja na granicama koja u junu  traju od pola sata do sat (za putnička vozila) do Grčke se stiže u proseku za sedam sati, pišu Niške vesti.

Na putarinu kroz Severnu Makedoniju za koju je još uvek potreban zeleni karton, u oba pravca potrebno je izdvojiti oko 35 evra ( ako krećete iz Niša). Turisti koji putuju preko Bugarske kažu da je put odličan, a jeftiniji, jer se na ulazu u ovu zemlju kupuje vinjeta koja za sedam dana iznosi 7 evra. Uz gorivo koje je u Bugarskoj slično kao kod nas, a u Makedoniji nešto jeftinije nego u Srbiji, samo za put je potrebno nešto više od 100 evra.

Kafa koja je na plažama prošle godine iznosila od 2 do 2,5 evra, ove godine u junu koštala je od 3,5 do 4 evra. Oko 4 evra su i ostala pića koja se mogu naručiti u barovima na plažama. Uz plaćeno piće dobija se mogućnost korišćenja ležaljke i sunconbrana što mnogi turisti koriste na ceo dan, ostavljanjem peškira. Na nekim plažama će vas opomenuti da to nije dozvoljeno i da će vas svaki odlazak i dolazak na plažu koštati novo piće i nova 4 evra.

Omiljeno jelo srpskih turista, giros, koji je prošle godine u Stavrosu koštao na više mesta 2.5 evra, ove godine košta 3, 5 i 4 evra. dok  najjeftiniji sladoled koji se može kupiti na ulici košta 2.1 evro. Kolači u poslatičari,  koji su po tradiciji odlični, koštaju 4 evra.

Deo Grčke oko Stavrosa, Nea Vrasne i Asprovalte koji su omiljena mesta za letovanje srpskih turista, dobro su snabdeveni, ali su i u velikim marketima cene pojedinih proizvoda za 10 do 20 odsto veće nego u Srbiji.

Hleb i pecivo skuplji su nego kod nas, a to se nije premenilo u odnosu na prošle godine.

Cene voća i povrća takođe su nešto veće nego u Srbiji. Trešnje su se na pijacam mogle naći po ceni d 3 do 3,5 evra, paradajz oko 2 evra.

Za ručak u kafani za dvoje potrebno je izdojiti minimum 25 evra, dok je cena točenog piva ( velika krigla) 4 evra.

Ono što je lepo, uprkos nestabilnom vremenu i čestim junskim kišama, je da je Egejsko more toplo sa temperaturom nešto većom od 24 stepena Celzijusa.

Nezahvalno je prognozirati koliko će koga desetodnevni boravak u Grčkoj koštati, ali je sigurno da će prosečna porodica  ove godine morati da izdvoji bar 20 odsto više para u odnosu na prošlu godinu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare