OZBILJNA BORBA PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA: Nikad nije kasno, kada su deca u pitanju (VIDEO)

Godinama unazad svedoci smo sve češćeg vršnjačkog nasilja i to u samim obrazovnim ustanovama. Ovo je prvi put da su i roditelji odlučili da se ozbiljno bore protiv toga

Problemi u školi moraju da se rešavaju razgovorom, reagujemo kada imamo saznanja o nasilju, imovina škole mora se čuva, dolazak učenika u školu je obavezan 10 minuta pre početka nastave, a na času je zabranjeno korišćenje mobilnih telefona, samo su neki od predloga jedinstvenog pravilnika ponašanja koji će biti obavezujući za sve škole na teritoriji Leskovca, a koji je prezentovao pre nekoliko dana Gradski savet roditelja.

Savet, koji je formiran samo pre mesec dana, čine delegirani predstavnici roditelja iz sve 24 osnovne škole sa teritorije grada Leskovca koji će se sastajati barem jednom mesečno

Ovaj kodeks ponašanja bi trebalo da važi za sve škole, a njegov osnovni cilj je da se pre svega preventivno deluje na suzbijanje vršnjačkog nasilja, a zatim i rešavanje svih ostalih problema koji se javljaju na relaciji roditelj – učenik – nastavnik.

Nikad nije kasno. Taj Gradski savet, iako postoji vrlo kratko, krenuo je su sa konkretnim predlozima i aktivnostima i meni deluje ohrabrujuće, da se neko postojeće stanje u školama poboljša, Ja lično očekujem da će roditelji dati veći doprinos sada nego ranijih godina u rešavanju srži problema“, optimistično govori za Jugmediu Suzana Stanković Ilić, predsednica novoformirane komisije (sačinjena od psihologa i pedagoga četiri gradske škole) koja ima zadatak da iz svih ovih pravila napravi pravi kodeks ponašanja koji će važiti za sve škole.

STROŽE I PREMA RODITELJIMA

Nova pravila propisana su i za roditelje, a predložene su i ozbiljne obaveze za njih.

Oni se obavezuju da na roditeljske sastanke dolaze na vreme, da se primereno ponašaju prema nastavnicima, kao i da sa njima, ali i sa sopstvenom decom razgovaraju o eventualnim problemima“, objašnjava predsednica Gradskog saveta roditelja Nataša Kocić.

DECA NISU AGRESIVNA BEZ RAZLOGA

Raznorazne gradske institucije i nevladine organizacije već duže vreme pokušavaju da se uhvate u koštac sa jednim od najvećih problema sa kojim se suočava ne samo grad na Veternici već čitava Srbija, a to je vršnjačko nasilje.

U Leskovcu je tokom prošle godine održano i nekoliko okruglih stolova po školama sa ciljem  da se pokrene razgovor o ovoj veoma bitnoj temi, u nadi da će se o njoj i dalje razgovarati, radi prosvećivanja dece, roditelja i nastavnika.

Deca zbog nedostatka ljubavi, podrške i razumevanja od strane okoline najčešće postaju agresivna i nasilna, ali ih ne treba zbog toga odbacivati. Takvoj deci je podrška okruženja prekopotrebna. Najlakše je dete koje izaziva vršnjačko nasilje premestiti u drugu školu, ali tako samo prebacujete vruć krompir drugoj instituciji i ne rešavate problem, već ga produbljujete“, naglašava i psihologinja Ivana Stanković, koordinatorka Savetovališta za mlade Doma zdravlja Leskovac.

I GRAD SE HVATA U KOŠTAC SA PROBLEMOM

Strateški prioriteti Saveta za bezbednost grada biće, kako najavljuju, smanjenje kriminala u Leskovcu, porodično i vršnjačko nasilje, saobraćaj, kvalitetan život mladih i zdravlje ljudi, kojima će se članovi ovog saveta baviti na izradi četvorogodišnjeg nacrta strategije bezbednosti grada.

Nama je težište na vršnjačkom nasilju, na partnerskom nasilju, porodičnom, na kriminalu, nama su mladi u fokusu, osnovci, srednjoškolci, pa čak i  deca u vrtićima jer vršnjačko nasilje počinje još u vrtićima“, ističe predsednik Saveta Milun Dinić.

E, MOJ PROFESORE

Uvrede, pretnje, gađanje papirima, verbalni i fizički napadi, samo su deo onoga na koji način već godinama unazad učenici maltretiraju nastavnike i profesore i to je još jedan od ključnih problema koji će pokušati da stopira ovaj novi kodeks.

Đaci u Leskovcu na časove dolaze pijani

Novinari Jugmedie su ukazivali na ovu problematiku još pre šest i sedam godina, radeći i u drugim redakcijama, između ostalog i u emisiji „Pretres“ koja je 2012. godine emitovana na Televiziji Leskovac.

Svoje viđenje stvari, kritiku Zakona o obrazovanju, ali i šta bi moglo da se, kako se još tada govorilo, hitno preduzme, u epizodi „E, moj profesore“, izneli su pojedini direktori škola, roditelji, predstavnici sindikata prosvetnih radnika i prosvetni savetnici:

Šest godina kasnije nije se mnogo toga promenilo, a svedoci smo, po pisanju medija, sve češćeg vršnjačkog nasilja i to u samim obrazovnim ustanovama.

Još u vreme Vlade Zorana Đinđića postojala je ideja da se na nivou države formira Asocijacija roditelsjkih saveta, po ugledu kako je to urađeno u Evropskoj uniji. Nakon njegove smrti, to nije zaživelo. Ipak, ponavljam, nikada nije kasno kada je budućnost naše dece u pitanju i naša obaveza da ih izvedemo na pravi životni put“, zaključuje naša prva sagovornica, Suzana Stanković Ilić.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Sanja
15.01.2018. 10:23

Videli mladi da drzava za vadjenje iz .ovana za barabu Miladina Kovacevica daje milion dolara. Vide da predsednik drzave pred izbore moze i ume da pomiluje olos po zatvorima. Vide oni da kod nas biti nasilnik i nije nesto kaznjivo.

Ivan
15.01.2018. 10:50
Odgovor za  Sanja

Bravo za komentar, takođe, gledaju deca razne parove, zadruge, i ostale bolesne nametnute emisije sa raznim neškolovanim ološem, pa se i ona po uzoru opredeljuju i imaju cilj u životu.

Sandra
15.01.2018. 13:29
Odgovor za  Ivan

A imaju li ta deca roditelje? Uzori su i u kući. Najlakše je državu okriviti za sve i krivce tražiti u drugima. Vaspitanje ipak dolazi iz kuće.