PERFORMANS: Pomozite, ne znam da li ću da dočekam jutro!

Izgovarajući poruke koje najčešće upućuju žene žrtve nasilja tražeći pomoć ili izgovore, pripadnice organizacije Žene za mir i Odbora za ravnopravnost polova danas su izvele performans kako bi još jednom podsetile na 24 žene ubijene tokom ove godine u Srbiji, ali i na sve žene koje trpe neki vid porodičnog nasilja.

Poređane u krug s licima na kojima su bojama simulirane fizičke povrede, žene su za mikrofonom čitale ove poruke ispisane na papiru. Neke od njih su: „Pomozite. Ne znam da li ću dočekati jutro“. „Sve je ok. Nisam videla vrata ormara“, „Preglasno sam disala, ja sam kriva“…

Ulični performans izveden je u okviru kampanje 16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama, na platou ispred Leskovačkog kulturnog centra.

Inače, 6. decembar se u svetu obeležava kao godišnjica Montrealskog masakra, sećanje kada je na taj dan 1989. Godine 25-godišnjak Marc Lepine, naoružan poluautomatom i noževima ubio 14 žena i ranio trinaest ljudi (devet žena i četiri muškarca), na kanadskom univerzitetu u Montrealu, uzvikujući „Vi ste žene, vi ćete postati inžinjerke. Vi ste horda feministkinja. Ja mrzim feministkinje“, a zatim izvršio samoubistvo.

Tokom perfomansa na panou su lepljena imena žena koje su svoje živote uzgubile ove godine u porodičnom nasilju

Marc Lepine je verovao da su studentkinje krive što nije primljen na mašinski smer Univerziteta. Ostavio je pismo u kojem objašnjava svoju mržnju prema feministkinjama s listom 19 prominentnih žena prema kojima je gajio naročitu mržnju.
Žene ubijene u masakru: Anne-Marie Edward, Anne-Marie Lemay, Annie St. Arneault, Annie Turcotte, Barbara Daigneault, Barbara Maria Klueznick, Genevieve Bergeron, Helen Colgan, Maud Haviernick, Maryse Laganiere, Maryse Leclair, Michele Richard, Natalie Croteatu i Sonia Pelletier, postale su tragični simbol nepravde prema ženama.

  1. kanadska je vlada proglasila 6. decembar Nacionalnim danom sećanja i akcije protiv nasilja nad ženama.

Od početka godine do danas u porodično-partnerskom kontekstu u Srbiji ubijene su najmanje 24 žene. Sve žene poznavale su učinioca, a od toga najveći broj njih – 21 ubili su partneri –sadašnji,bivši, bračni ili vanbračni. U deset slučajeva od ukupno 24 femicida, nasilje je bilo prijavljivano nekoj od nadležnih institucija.

Milica Ivanović

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare