Pijte oprezno vodu i izbegnite nesavršenosti na licu

Način i sastav vode koju pijemo može imati značajan uticaj na izgled kože. Izbegnite nesavršenosti na licu i pogledajte zašto je bitno piti vodu na pravilan način.

Muči vas nesavršen ten? Brinete se kako da održite svežinu kože? Održavanje lepote lica unošenjem velike količine vode zvuči bajno, ali je ponekad veoma komplikovano.

Voda ima “čudesna svojstva”. Ona nas može osvežiti, podmladiti, ali i dovesti do određenih problema sa licem. Da li ćete imati zdravu, lepu i zategnutu kožu zavisi i od faktora poput kvaliteta vode, stanja kože i slično.

Kada pijete malu količinu tečnosti duže vreme može se smanjiti elastičnost i izgled kože. Ako primetite gubitak sjaja, zatezanje ili blago peckanje najverovatnije ste dehidrirani.

Ako imate problematičnu kožu unos tečnosti možda neće imati isti efekat kao kod osoba koje nemaju nesavršenosti. Povećan unos vode može smanjiti sitne bore i sprečiti pojavu akni. Izgled kože možete poboljšati i ako se redovno umivate.

Kako kvalitet i vrsta vode utiču na vaše lice?

Voda podstiče regeneraciju kože, uklanja prljavštinu i pomaže kod hidratacije kože. Kada ne unosimo dovoljnu količinu tečnosti naše lice postaje umorno, iscrpljeno i beživotno. Potencijalne nelagodnosti usled dehidratacije jesu pojava perutanja, kao i izraženost bora. Kako bi se sprečile ove pojave dovoljno je piti vodu i voditi računa o tome kakvog je kvaliteta.

Voda u mnogim područjima širom Srbija ima veliku količinu minerala. Naša država je bogata tvrdom vodom koja može oštetiti naše lice na više načina. Pored mikrooštećenja (jer su minerali grubi), može doći i do pojave začepljenih pora. Kada se umivate sa takvom vodom može doći do taloženja minerala zbog čega se otežava pravilno čišćenje pora.

Uz to, tvrda voda, ona koja ima tvrdoću 15-25 ili više, može izazvati iritaciju ili ekcem.

Vrsta vode i lice

Voda se razlikuje po sastavu, ukusima i dodacima. Pojedina područja su bogata mineralnim vodama dok je kod drugih veća zastupljenost “gazirane” ili podzemne vode. Mnoge od ovih vrsta možemo koristi u prehrambene svrhe. Najčešće njih viđamo kao flaširanu na policama prodavnica. Postoje i vode koje u sebi imaju velike koncentracije kalcijuma, magnezijuma i drugih neophodnih elemenata (cink, kalijum, jod).

Ako se koristi za umivanje potrebno je voditi računa da je PH optimalan (da nije kiseo PH manji od 7). Tako možete izbeći pojavu crvenila, iritaciju, ali i bubuljice. Među bitne stavke kvalitetne vode spada i mikrobiološka adekvatnost. Ako dođe do razvoja velikog broja bakterija može se desiti da vam se koža inficira prilikom umivanja ili kupanja.

Da li unošenje vode može zameniti kreme protiv bora?

Voda ima čudesna svojstva. Tečnost u dovoljnoj količini može pomoći da koža postane glatka i nežna. Održavanje zdravlja kože zavisi dosta od toga da li unosite dovoljno tečnosti. Mada je hidratacija korisna ponekad nije dovoljna za negu lica. Krema koja smanjuje bore je neophodna baš u situacijama kada su one izražene i povećan unos vode ne daje dovoljno dobre rezultate.

Dehidriranoj koži prijaju kreme koje poboljšavaju vezivanje vode ili joj pomažu da dopre do dubljih delova kože. Kod slučajeva da je vlaga neophoda baš u određenom sloju kože piti vodu često nije dovoljno. Tada su kreme protiv bora pravi izbor. Pojedini proizvođači su obogatili proizvode aktivnim supstancama ili prirodnim ekstraktima. Takve kreme su često multifunkcionalne i utiču na veći broj nepravilnosti na koži.

Da li način na koji pijemo vodu ostavlja posledice na lice?

Voda jeste veoma bitna, ali da li je potrebno da vodimo računa o još nekim stvarima? Koliko je zaista neophodno voditi računa o načinu na koji koristimo vodu i koliko često?

Temperatura ili način na koji pijemo vodu može biti uzrok pojave oštećenja, isušivanja, crvenila ili bora. Kada se umijemo pretoplom vodom dolazi do oštećenja površinskog sloja kože zbog čega postaje crvena i otečena. Ako se radi o hladnoj vodi može se poboljšati cirkulacija, ali i izazvati blaga bol (ako je previše hladna).

Česta upotreba cevčica i pojava bora

Čuli ste da se slamčice ne preporučuju ako želite da sačuvate mladolik izgled lica? Ova tvrdnja je zastupljena jer se smatra da se na ovaj način mogu dobiti bore u predelu usta. Kada pijemo tečnost uz pomoć slamčice dolazi do aktiviranja mišića u oko usana. Tada dolazi do njihovih kontrakcija zbog čega mišići mogu postati previše izraženi, a koža istegnuta. Često pomeranje ovog predela lica može dovesti do promena na koži odnosno bora.

Koliko flaširana voda utiče na kožu?

Na našem tržištu mogu se pronaći razne vrste flaširanih voda. Razlikuju se po proizvođaču, sastavu, nameni ili ukusu. Na šta treba obratiti pažnju?

Veličina otvora boce

Različiti tipovi flaša mogu imati otvor drugačijih dimenzija. Većina otvora je standardnog oblika, ali na tržištu imamo i one koji odstupaju od toga ili imaju pumpicu. Zbog razlike u dimenzijama može se desiti da se ne koristi ista grupa mišića pa i bore mogu varirati. Ne aktiviraju se isti mišići kada koristite flašicu sa manjim otvorom i one dugih dimenzija.

Hemijski sastav

Flaširana voda se može razlikovati naročito u koncentraciji CO2 (ako je gazirana), minerala. Zato bi trebalo proveriti da li je kupljena tečnost ona koju ste želeli i koja vam odgovara. Može se desiti da vam ne odgovara svaki tip vode (voda sa ukusima je nepogodna za umivanje na primer).

Zašto koristimo flašice? Većina nas koristi flaširanu vodu kada je u pokretu. Ovakva pakovanja su praktična za nošenje i lako se nabavljaju i izuzetno su korisne jer tako imate vodu uz sebe u svakom trenutku, pogotovo kad su vani visoke temperature. Pored svih prednosti neosporno je to da ovaj način konzumiranja vode može imati i mane.

Razvoj mikroorganizama

Otvorili ste flašicu sa vodom pre izvesnog vremena i čudno miriše? Postoji verovatnoća da je došlo do razvoja mikroorganizama u vodi (pseudomonas, gljivice) Često se dešava da koristimo kupovnu vodu duže vreme. Te navike bi trebalo izbegavati, jer kada se jednom otvori ona više nije sterilna. Ako osetite neprijatan miris, voda je promenila boju ili ste primetili čudne naslage oko oboda flaše bacite je.

Da li smem da koristim vodu iz flašice za umivanje?

Ova voda je uglavnom bakteriološki ispravna i samim tim pogodna za višestruku upotrebu. Ako ste želeli da se umivate sa njom pogledajte prvo da li flašica stoji duže vreme na suncu, kada ste je otvorili i da li se radi o običnoj vodi ili nekoj sa dodatnim supstancama (mirisima, ukusima).

Umivanje sa aromatizovanom vodom nije preporučljivo jer se može desiti da se radi o dodacima koji su lepljivi. Često se u takve tečnosti nalazi velika količina šećera ili aditiva (može se javiti crvenilo, iritacija).

Flašice koje su bile izložene temperaturnim promenama nisu pogodne za piće, ali ni za umivanje. Povišena temperatura može dovesti do toga da je voda postala kontaminirana toksinima, bakterijama i slično.

Toksini u vodi

Povišena toplota omogućava plastici da ispusti supstance poput: BPA (bisfenoli), rezin. Studije se sprovode na temu ovih supstanci jer postoji sumnja da utiču na naše zdravlje (povišen pritisak, pojava dijabetesa kao i kardiovaskularnih bolesti).

Kako je moguće da se bakterije razmnože u flaširanoj vodi?

Dovoljno je da ste jednom otvorili flašicu ili da tehnološki proces proizvodnje nije bio odgovarajući. Mikroorganizmi “uživaju” na povišenoj temperaturi, tako da je dovoljna relativno mala količina kako bi kontaminirali vodu.

Voda je promenila svojstva (miris, boju)

Ovo se može desiti zbog plastike ili lošeg sastava vode. Ponekad voda promeni miris i ako je kupljena pre dužeg vremena.

Loš uticaj na zdravlje?

Postoje studije koje podržavaju verovanje da voda koja duže stoji na suncu može postati kancerogena ili štetna po zdravlje. Ovo se dešava jer plastika oslobađa supstance koje mogu poremetiti rad žlezda sa unutrašnjim lučenjem. Loše lučenje hormona može dovesti do disbalansa hormona što dovodi do pojačanog lučenja sebuma, akni, beživotne kože.

Nedovoljno vode i dehidratacija

Unos vode je bitan kako bi naše telo pravilno funkcionisalo. Oko 2l tečnosti je sasvim dovoljno da bi naše lice blistalo. Vodu unosimo i putem hrane, zato nema potrebe za nalivanjem vodom, osim ako baš ne osetite žeđ. Pazite da temperatura bude optimalna jer sve iznad 11 stepeni neće utoliti žeđ i moraćete je piti mnogo više nego inače.

Mislili ste da je dovoljno unostiti veliku količinu vode i sve će biti u redu? Voda jeste izvor zdravlja i vitalnosti našeg organizma, ali prevelika količina ove tečnosti možda nije dobra ideja. Nalivanje vodom može dovesti do gomilanja u telu, jer je bubrezi ne mogu izbaciti. To može dovesti do blažih nesvestica usled razređenja minerala u krvi. Zato se savetuje uzimanje vode u granicama normale.

Gubljenje tečnosti

Vodu gubimo iz tela na razne načine. Ako se pojačano znojite trebalo bi voditi računa da imate pri ruci dovoljnu količinu vode. Pored znojenja vodu možemo gubiti i putem izlučivanja mokraće, ali i običnim disanjem (dolazi do kondenzacije).

Voda je neophodna za održavanje zdravlja i lepote. Održavanje vitalnosti organizma, nega lica i mladolikost dosta zavisi od naših navika. Sveža i lepa koža je važan korak u izgradnji samopouzdanja i zadovoljstva sopstvenim izgledom. Zato je neophodno da vodimo računa o odabiru  pravih preparata i unositi kvalitetnu vodu na pravi način.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare