Plaćanjem poreza od 1. jula stanodavci legalizuju izdavanje smeštaja

Vlasnici nekretnina koji se bave izdavanjem, bilo da je reč o stanovima na dan ili krevetima u seoskim domaćinstvima, od 1. jula plaćaće porez koji će se obračunavati na osnovu nekoliko parametara – pet odsto prosečne bruto zarade ostvarene u prethodnoj godini pomnožen brojem kreveta i koeficijentom turističkog mesta.

Trenutno u Srbiji postoje četiri kategorije i 14 kategorisanih turističkih mesta, a koeficijent za prvu kategoriju biće najviši, piše Politika.

Inače, kako se i očekivalo, paušalni porez neće biti veliko opterećenje za vlasnike nekretnina koji se bave izdavanjem jer neće zavisiti od broja gostiju, a s druge strane, pružiće im šansu da legalizuju svoj biznis.

Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Juta Aleksandar Seničić kaže za Politiku da su od 1. jula najavljene i pojačane kontrole, pa bi vlasnici trebalo da u predviđenom roku prijave svoje objekte.

“U lokalnoj samoupravi mogu da preuzmu dokumenta neophodna za prijavu nekretnina, a posle toga mogu da očekuju poreska rešenja. Time su praktično legalizovali svoje poslovanje”, objašnjava Seničić.

Kada je reč o prednostima koje vlasnicima to donosi, Seničić smatra da je najvažnije to što više neće raditi u sivoj zoni i moći će regularno da naplaćuju usluge bez bojazni da će biti kažnjeni.

“Kazne se inače kreću od 150.000 do 350.000 dinara za svakog ko radi neregularno. Inače, time što će legalizovati poslovanje vlasnici nekretnina mogu da nesmetano i bez bojazni oglašavaju svoje nekretnine. Dobro je i to što porez nije veliko opterećenje jer u slučaju da se obračunava po prometu, on bi bio značajno viši”, ističe on.

Jedina obaveza vlasnika da ubuduće vode evidenciju o gostima koji borave u njihovom smeštaju.

Inače, fizička lica koja se bave pružanjem usluga smeštaja u domaćoj radinosti moći će sama da prijavljuju goste, odnosno više im nije potreban posrednik, čime se štedi i novac i vreme, što je posebno važno za razvoj seoskog turizma.

Stanova koji se turistima izdaju na dan i oglašeni su na domaćim i stranim sajtovima najviše je u Beogradu, ali ovaj posao je postao vrlo primamljiv i vlasnicima nekretnina u Novom Sadu, Nišu i svim drugim gradovima u Srbiji, koji su poslednjih godina turistički atraktivni.

U Srbiji se biznis „stan na dan” za vrlo kratko vreme razvio u ozbiljan posao kojim su počeli da se bave svi koji imaju nekretninu viška.

U poslednjih godinu dana otvoreno je na desetine specijalizovanih sajtova preko kojih se može iznajmiti stan na jedan, pet ili onoliko dana koliko gost zahteva.

Mnogi su svoje nekretnine oglasili i preko platformi poput „Bukinga”, ali i „Er bi-en-bi”, privatne kompanije, onlajn servisa, koji je poslednjih nekoliko godina doživeo pravi bum u čitavom svetu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
zasticeni
10.06.2019. 16:51

Dali ce biti obuhvacene i oni objekti gde se matori ozenjeni sastaju sa devojke leglo prostitucije ili cete mozda oporezati one koje izdaju lezaj u svojoj kuci gde nemaju duhovni mir i socijalno ugrozenih jer su prinudjeni a ovi vasi i dalje ostaju zasticeni