Počela sanacija najstarijeg zdanja u gradu, zgrade Selamluka u kojoj je smešten Narodni muzej u Vranju, a prvi radovi su obavljeni na međuspratnoj drvenoj konstrukciji sa akcentom na učvršćenju zgrade, potvrdio je za Jugmediu direktor te ustanove Saša Stamenković.
Majstori su, kako kaže, počeli da skidaju stare daske sa plafona kako bi se utvrdilo stanje tog plafona koji nije dobro izgledao.
„Na svu sreću, noseće grede nisu u toliko lošem stanju, samo jedna treba da se zameni, u suprotnom bi taj posao bio dodatni trošak koji nije predviđen projektom“, objašnjava Stamenković.
Za sanaciju zgrade Selamluka izgrađene 1765. godine, podseća, sredstva u iznosu od pet miliona dinara je odobrilo Ministarstvo kulture, na konkursu „Gradovi u fokusu“ za projekat „Vranjskom kaldrmom“.
„Tim projektom je predviđena rekonstrukcija dva objekta, a gradu je odobrena suma od ukupno 10 miliona dinara za sanaciju i konzervatorsko-restauratorske radove na zgradi Narodnog muzeja i Muzej kuće Bore Stankovića“, precizira Stamenković.
Izvođač radova je firma „Balkan“ iz Niša koja je, kaže on, specijalizovana za ovakve radove.
„Ovih dana počinju i spoljni radovi na drenaži oko muzeja i uređenju betonskog prstena koji će učvrstiti zgradu. Zatim sledi sanacija stepeništa, zamena stubova i u hodniku saniranje poda“, ističe Stamenković.
Podizvođači radova na stolariji, kako kaže, skinuli su prozore, da bi videli u kom će pravcu ići konzervatorski radovi.
„Prema projektu nije predviđena zamena spoljnih krila, ali ako nadzorni organ utvrdi da su prozori propali toliko da ne mogu da se urade konzervatorski radovi, onda će se postaviti nova krila makar na spoljnoj fasadi koja je najvidljivija“, napominje i dodaje da su poslednji radovi na zgradi, na rekonstrukciji krova, obavljeni 2015. godine.
Paralelno sa ovim radovima, prema njegovim rečima, pristupiće se rekonstrukciji krova Muzej kuće Bore Stankovića.
„Kada vremenski uslovi dozvole, utvrdiće se u kakvom su stanju i da li je potrebno zameniti ćeramide. To utvrđuje nadzorni organ i konzervatorski nadzorni organ određen od strane niškog Zavoda za zaštitu spomenika“, kaže Stamenković i dodaje da su pre mesec dana počele probe u kući, u Baba Zlatinoj sobi gde je uklonjen patos kako bi se videla međuspratna konstrukcija.
Tamo je plafon, dodaje, u mnogo lošem stanju.
„Noseće grede su popustile jer je međuspratni prostor na podu u Baba Zlatinoj i gostinjskoj sobi koji naleže na podrum bio popunjen debelim slojem peska koji je pritiskao grede, pa je nadzorni organ utvrdio da se moraju zameniti sve grede na podu ove dve sobe“, ističe Stamenković.
Rok za završetak radova na zgradi Narodnog muzeja, kao i Muzej kuće Bore Stankovića je jun 2018. godine.
„Nadamo se da će se svi radovi završiti u predviđenom roku jer je Narodni muzej u službi posetioca, a Muzej kuća Bore Stankovića predstavlja glavni brend našeg grada jer turisti koji dolaze ovde obavezno posete kuću. U aprilu i maju su najveće gužve sa đačkim ekskurzijama i grupnim posetama, dok su tokom leta individualne posete, najviše turista iz Makedonije. Ove godine bićemo u manjem problemu zbog radova jer je prioritet da se sve sredi, a najviše kuća na kojoj su poslednji radovi obavljeni pre 50 godina“, zaključuje Stamenković.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!