Počeli Borini književni dani: Vranje nosi Borin gen

Vranje nosi Borni gen, a njegova neponovljiva dela zasigurno ostaju da propovedaju o osobenosti ljudi ovog kraja, ona su zavičaj njegove književnosti. Vranje i Bora su neraskidiva celina. Tvorac nove književne škole, začetnik simbolističkog duha u srpskoj pripoveci, Bora je naš grad stavio u svetski književni prostor, rekao je u četrvtak uveče gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković, na otvaranju Borinih književnih dana, koji se drugi put organizuju u čast slavnog vranjskog pisca.

On je istakao da „temelje lokalnog identiteta, koje neguju i podržavaju i sami Vranjanci, ocrtalo je svako napisano slovo u Borinim delima“.

„Književnost je jedna od temeljnih umetnosti. Ona je skup trenutaka  i osećaja duše. Upoznajući život, ljude i događaje, stvarne i imaginarne, upoznajemo i sebe same. Knjige su najstrpljiviji učitelji, a pisci su istoričari jednog naroda, jednog društva,  jedne epohe”, istakao je Milenković.

Prvo veče manifestacije bilo je posvećeno promociji knjige „Zabluda svetog Sebastijana“, autora Vladimira Tabaševića, dobitnika Ninove nagrade za ovaj roman u 2018. godini.

Autor je temu knjige poistovetio sa svakodnevnicom u kojoj živimo, u kojoj smo, kako je rekao, podeljeni na javni identitet i na intimno samorazumevanje.

„Pitanje je da li postoji jasna razlika između toga šta smo mi u realnosti, u neposrednom odnosu sa drugim ljudima. Šta za sebe verujemo da jesmo kada izađemo iz svih rituala, konvencija, obzira koje moramo da imamo kada učestvujemo u nekim oblicima društvenosti, socijalizacije. To je jedna od tema romana“, kaže Tabašević.

Ispostavlja se, kako kaže, da je to intimno samorazumevanje, naša misao koju imamo o nama samima dok se krećemo kroz život.

„Vrlo često zalutamo i roman se bavi tim problemima zla i dobra i odnosima to dvoje, i različitim manifestacijama zla i dobra. Žitije svetog Sebastijana i njegova figura, poslužila mi je da ispričam priču u vezi sa jezikom, odnosom jezika i sećanja svesti, društveno političkim krahovima i nemilim događajima, kao što su rat i ratni uslovi“, napominje Tabašević.

Manifestaciju „Borini književni dani“, koja traje tri dana, organizuju grad Vranje i Javna biblioteka „Bora Stanković“.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare