Pod svodovima “Odžaklije” istorija crkvenog hora “Branko”

Nizom fotografija danas je otvorena izložba posvećena 130 godina dugoj tradiciji hora “Branko”, koja je dva puta prekidana od strane okupatora, ali i domaće, komunističke vlasti.

Otvaranje izložbe,  povodom slave Leskovca, zakazano je za 14,30, ali neki od novinara u to vreme zatekeli su samo izložene fotografije, jer je izložba nenajavljeno otvorena tri sata ranije budući da se vladiki niškom Teodosiju – žurilo. A crkvene vlasti nisu o promeni termina obavestili medije, bar ne Jugmediu

Leskovačka pevačka družina “Branko”, najstariji hor u gradu na Veternici, osnovana je 1887. godine. Ovaj amaterski hor dobio je ime po pesniku Branku Radičeviću. Osim pesme, neguje druželjublje i sve vrline koje krase jednog dobrog i valjanog čoveka.

Prvu svetu liturgiju hor je pevao za Božić 1887, a doživeo je veliku slavu u decenijama koje su usledile.

Pobeđivao je na takmičenjma, odlikovan je ordenom Svetog Save, a između dva svetska rata držao koncerte u Atini i Skoplju. U horu je uvek bilo braće i sestara, roditelja i dece, supružnika. Tako je i danas.

Pevati u crkvenom horu Branko oduvek je bila čast. U početku muška družina prerasla je u mešoviti  hor 1894. godine kada je za dirigenta postavljen Stanislav Binički. Tada je prvi put obeležena i slava hora – Spasovdan.

Pored crkvenih, Branko je pevao i svetovne pesme, a na bogatom repertoaru imao je 119 horskih pesama.

Prvi svetski rat prekinuo je rad družine da bi u novoformiranoj Kraljevini Jugoslavije nastavio sa radom. 1936. godine slavi 50 godina rada, a 1931. peva pred kraljem Jugoslavije Aleksandrom Karađorđevićem u Leskovcu.

Prekida rad za vreme Drugog rata i obnavlja ga tek 1970. godine, jer su u novoformiranoj FNRJ komunističke vlasti zabranile obnovu pevačke družine “Branko”.

Hor su obnovili, zajedno sa sveštenikom Todorom Stoimenovićem, uglavnom stariji članovi koji su prvi put u Sabornom hramu zapevali krajem juna 1970. godine.

I danas se sa galerije leskovačke crkve čuju glasovi uglavnom mladih i muzički obrazovanih ljudi, a hor vodi Miroljub Cvetković, profesor Muzičke škole “Stanislav Binički” u Leskovcu. Hor je učesnik mnogih manifestacija i svečanosti, duhovnih akademija, a pevai i na venčanjima i krštenjima.

Izložbu koju je radio Narodni muzej  u Leskovcu otvorio je vladika niški, a tim povodom govorio je leskovački gradonačelnik Goran Cvetanović

Milica Ivanović

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare