Završena ovogodišnja berba sremuša

Podbacio rod „divljeg“ belog luka

„Sav rod sremuša završava u zemljama Evropske unije, prvenstveno u Nemačkoj. Koristi se isključivo u farmaceutskoj industriji“, objašnjava Živković.

NIŠ – Na planinama u niškom kraju ovog vikenda završena je berba sremuša ili divljeg belog luka.

Sremuš je prva biljka koja na proleće stiže za berbu, pa je žitelji sela u ovom delu Srbije sa nestrpljenjem očekuju kako bi dopunili kućni budžet.

Ove godine, međutim, ostali su „kratkih rukava“ i berači, ali oni i oni koji se bave otkupom i sušenjem divljeg belog luka jer je rod bio izuzetno slab.

Dejan Radivojević iz Gornje Studene kraj Niša, vlasnik firme koja otkupljuje sremuš, kaže da je otkupna cena ove godine iznosila oko 16 dinara po kilogramu, što je za dva dinara više nego prošle godine, ali su zbog lošeg roda ubrane mnogo manje količine nego prethodnih godina.

„Zbog snega koji se dugo zadržao na planinama sremuš je kasno izrasta i listovi nisu bili tako krupni kao prošlog proleća.

Pored toga što je kasno nikao, sremuš je rano procvetao tako da više ne može da se bere. Uobičajeno berba traje 25 do 30 dana, a sada je trajala skoro upola kraće“, kaže Radivojević.

Prema rečima Radivojevića prethodnih godina bilo je dosta berača koji su dnevno brali i po 100 kilograma divljeg belog luka, ali ove godine to nikome nije pošlo za rukom.
Saša Živković iz Gadžinog Hana vlasnik sušare za sušenjem lekovitog bilja, voća i povrća, ističe da je uprkos lošem rodu, sremuš iz Srbije i ove godine veoma tražen na evropskom tržištu.

„Sav rod sremuša završava u zemljama Evropske unije, prvenstveno u Nemačkoj. Koristi se isključivo u farmaceutskoj industriji“, objašnjava Živković.

On kaže da siguran plasman sremuša za rezultat ima sve veći broj firmi na jugu Srbije koje se bave njegovim otkupom i sušenjem.

Živković dodaje da su poslednjih godina u okolini Niša, Svrljiga, Prokuplja otvorene brojne sušare i to velikog kapaciteta, ali s obzirom da se sremuš nalazi pod zaštitom države, koje količine ove biljke će tokom proleća biti obrađene zavisi ne samo od roda već i od dobijenih kvota za berbu i izvoz.

(Kraj)

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare