Podrška je potrebna svoj deci

Lični pratilac deteta sa smetnjama u razvoju i invaliditetu ima jednu od ključnih uloga u životu dece, naročito dok su školskog uzrasta. S obzirom da sa detetom lični pratilac provodi 5 do 8 sati dnevno, prati dete u školskim i vanškolskim aktivnostima i učestvuje u izradi njegovog individualnog obrazovnog plana, prepoznaje se kao važna karika za osnaživanje deteta za samostalnije funkcionisanje.

Ovu uslugu na teritoriji grada trenutno koristi 34 dece, a realizuje je Udruženje roditelja i nastavnika Partnerski za obrazovanje, pod pokroviteljstvom grada Leskovca.

„Za svako dete se pažljivo bira odgovarajuća osoba, koja će na adekvatan način biti podrška i partner u učenju tom detetu. Ovaj posao je po mnogo čemu specifičan i svesni smo da nijedan kandidat nije kvalifikovan za takav rad, ali najvažnija kompetencija jeste jedna ljudska empatija, koju bi trebalo svi da posedujemo. Za sve ostale veštine, potrebne za rad sa našim korisnicima, nastojimo da obezbedimo adekvatno stručno usavršavanje. Ovog vikenda, u subotu i nedelju, za sve lične pratioce, organizovali smo u našem prostoru, Kući veština, seminar Napredni nivo obuke za ličnog pratioca, s ciljem da osnažimo lica koja rade kao lični pratioci za taj specijalni rad koji obavljaju“, rekao je predsednik URNL, Zoran Ilić.

Iza ove obuke stoji Društvo za dečju i cerebralnu paralizu Ivanjica, a voditeljke su bile Svetlana Glavinić, defektološkinja i direktorka Udruženja, prof. dr Jasmina Kovačević sa Fakulteta sa specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Univerziteta u Beogradu, i Jasmina Micić, master profesor fizočkog vaspitanja. Obukom su obuhvaćene okupacione vežbe za decu sa različitim razvojnim smetnjama i invaliditetima. Lični pratioci su osnaženi za osmišljavanje igara koje pospešuju fizički i mentalni razvoj deteta, ali i vežbi za prevazilaženje specifičnih smetnji koje dete ima.

Jedna od autorki seminara, Svetlana Glavinić, istakla je da je impresionirana načinom kako se usluga sprovodi u Leskovcu i da je njen utisak da naš grad može da služi za primer:

„Ovi ljudi koji su juče i danas učestvovali u obuci, veoma su posvećeni svom poslu, zainteresovani da pomognu detetu i unaprede svoj rad, što opet govori o tome da se jako vodilo računa o njihovom izboru. Lepo je videti i ovako blisku saradnju jednog nevladinog udruženja sa lokalnom upravom, gde se neguje obostrano poverenje i podrška. Leskovac je zaista svetao primer“.

Udruženje roditelja i nastavnika radi i na osnaživanju i edukaciji svih važnih osoba u životima dece sa smetnjama u razvoju, ali i dece redovne populacije, koja su izložena brojnim rizicima. Svedoci smo svakodnevnih slučajeva digitalnog nasilja, koje neretko ode toliko daleko da odnese neki mladi život. U sredu, 2.11. od 19h u Kući veština održaće se interaktivno predavanje o izazovima roditeljstva i odrastanja u digitalnom dobu. Predavanje će voditi psihološkinja Ana Mirković sa Instituta za digitalne komunikacije, koja je i voditeljka emisije Porodična mreža na RTS-u.

„Ovim putem pozivamo roditelje da se sa svojom decom prijave za edukaciju, verujemo da će imati šta da čuju o načinima da svoje dete zaštite od digitalnog nasilja, koje je postalo jedna od oblasti kojom svi treba da se dublje pozabavimo, i porodice, i škola, i mediji – svi. Nama u udruženju je jasno da je neka dodatna podrška u današnje vreme potrebna svoj deci, nekoj u prevazilaženju teškoća sa kojima su rođeni, a nekima u prepoznavanju opasnosti koje vrebaju sa svih strana“, ističe Zoran Ilić.

Zainteresovani se mogu prijaviti slanjem SMS-a sa podacima za roditelja i dete (ime i prezime, škola koju dete pohađa) na broj 0693381953. Broj učesnika je ograničen.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare