Uprkos velikom siromaštvu, 4 kafića i jedna kafana u Lebanu su skoro svakodnevno puni mladim ljudima, jer su to jedina mesta za izlaske, ali sa veoma niskim cenama pića i toplih napitaka, duplo manjim nego u leskovačkim.
Na razdaljini od nepuh 20 kilometara, razlika u ceni šolje kapućina je 100 posto.U lebanskim kafićima košta naime 60, a u leskovačkim od 110 do 130 dinara.
Za šolju čaja u Lebanu je potrebno izdvojiti svega 50 dinara, u Leskovcu celih 100.
Turska kafa u varoši na Jablanici košta 50 dinara, u Leskovcu 90 do 100, odnos toplog nesa je 70 prema 130 u dinarima, a najjeftinija flaša piva od pola litre 100 prema 150 dinara.
Jedino je kod flašice koka kole mala razlika,budući da u Lebani košta 120, a u Leskovcu 130 dinara.
“Odgovorno trvdim da su naše kafe bolje nego u Leskovcu i da Leskovčani naduvavaju cene i baš na kafama najviše zarađuju”, tvrdi nam vlasnik jednog lebanskog kafića
Razloge za ovolike razlike u cenama nismo mogli do kraja da shvatimo. Vlasnici leskovačkih kafića tvrde da one leže u tome što su ovde navodno veće zarade konobora nego u Lebanu, a vlasnici lebanskih kafića, pak vele da su Leskovčani u povoljnijem položaju jer se nabavna cena smanjuje kod dobavljača prilikom velikih porudžbina, te da bi u skladu s tim i cene trebalo da budu niže.
Plaća se i pogled
Izvesno je, međutim, da veličina jednog mesta diktira i cene. Razlike u ovom segmentu su u celoj Srbiji evidente, po principu – veličina mesta diktira cene. Vlasnici leskovačkih kafića objašnjavaju da cene diktiraju i mnogobrojne lokalne takse koje su, tvrde, duplo veće nego u manjim mestima, poput Lebana, a ponekad se, kažu, plaća i pogled.
“Nije isto kada piješ kafu na Terazijama u Beogradu ili u Leskovcu ili Lebanu”, priča jedan od naših sagovornika koji ne želi da mu se pominje ime.
Milica Ivanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Moj deda je imao izreku „dok je ćurana biće i podvarka“.
Nije..sladja je u Lebane
KOlko li onda kosta kafa u Crnu Travu?
Plate ti 35 dinara da je popiješ, selski
U Crnu Travu nema kafa 😉
50 din u Crnu Travu,i ne štede na kafu,svakom gostu se obraduju,lično iskustvo.
За Црну Траву и то је много. Тамо би кафу и ратлук требали да деле џабе кад залута неко у то место. Да се “ поврне “ од природних лепота.
Da barem popijes dobru espreso kafu u Leskovcu pa i da ti nije zao da platis
Odgovor na pitanje je između ostalog konkurencija. Budimo realni, Lebane je oveće selo sa statusom opštine, turizam i ugostiteljstvo su pre svega zbog standarda prilično primitivni. Nije mnogo bolje ni u Leskovcu, ali je grad od preko 100.000 stanovnika, koji je administrativni, kulturni i obrazovni centar okruga ipak veće i ozbiljnije „tržište“. Ima u gradu par restorana i kafića kojih se ni mnogo veći gradovi ne bi postideli, očigledno ima i mušterija. Eto uslova za monopol i manipulišunje cenama…
Leskovac nema preko 100000 stanovnika,vec 60/70 hiljada nepismeni…
Za nimljivo je daje čaška domaće rakije sa mo 30 dinara. Samoto pijem kadodem ulebane. Ijošsam nešto teoda napišem. Gle dam malo pre na ani mal planet kažuda tigar zajednu noć možeda izede ido 27kila meso. Mislimse panaravno damože kad jede bezleba.
Loša informacija, sve vrste sokova u Lebanu su po 100 din. 😉
lebane je seljana
Džaftalend je najeftiniji….strani kapital…investicije!
Мора да кувају “ Дивку “ па је зато јефтина. Ако знате шта је то.
Ма Лесковац је познато туристичко место.Зато је тако и скупо. Сваког дана је најезда туриста из Дрћевац, Црковницу, Оруглицу, Доње Бријање и других места који не питају за цену. А ови домаћи наруче једну кафу и по цео дан дрежде у ресторанима.
U Leskovac kafa može da se popije i za 30 i za 50 dinara. Provereno al neću pominjem kafane i kafići da im ne pravim reklamu. U nekima od njih može da se dobije i ratluk uračunat u tu cenu.
U jednom aktuelnom kafiću tri kafe sa ratlucima i kugla sladoleda juče plaćeno 300 dinara. Fiskalni račun pocepan i bačen da ga ne bi jurili po park i kante za đubre zbog učešće u nagradnu igru.