Posle 120 godina Pirot ostao bez zatvora

Foto: Ilustracija

One kojima je određeno zadržavanje do 48 sati policija sprovodi u 74 kilometra udaljeni zatvor u Nišu. Posle dva dana vraćaju ih u Pirot na saslušanje kod javnog tužioca, a onda ih opet odvode „na spavanje” u Niš.

Politika piše da od kada su osumnjičeni za kršenje kovid mera izašli iz pritvora u Pirotu, zatvor u ovom gradu je zatvoren.

Od tada, one kojima je određeno zadržavanje do 48 sati policija sprovodi u 74 kilometra udaljeni zatvor u Nišu. Posle dva dana vraćaju ih u Pirot na saslušanje kod javnog tužioca, a onda ih opet odvode „na spavanje” u Niš. Dok traje istraga, osumnjičeni treba da prisustvuje svakom saslušanju svedoka i drugim dokaznim radnjama, pa se ponovo dovozi u Pirot. U nekim slučajevima, ovo „vozanje” događa se svakog dana na početku istrage.

Pirotski zatvor nalazi se u dvorištu iza zgrade u kojoj rade Viši sud i Više javno tužilaštvo u Pirotu, kao i osnovni sud i tužilaštvo. Do pre tri godine svi pritvorenici su dovođeni u sud za nekoliko minuta. Sada je potrebno najmanje sat vremena.

Zatvor u Nišu često nema dovoljno vozila da u toku jednog dana obavi prevoz svih okrivljenih koji imaju zakazana suđenja i istrage. Nekada je nemoguće obezbediti posebnu „maricu” za one koje treba voziti čak u Pirot. Zbog toga često dolazi do kašnjenja i odlaganja suđenja, kažu pirotski advokati. Time se krše prava okrivljenih, usporava se pravda, pa će u nekim slučajevima doći i do zastare krivičnog gonjenja.

Do skora su se zaposleni u pravosuđu nadali da je zatvaranje zatvora samo privremeno i da će pritvorenici biti ponovo u dvorištu suda. Međutim, zgrada pritvorske jedinice je ustupljena Katastru i sada je u toku renoviranje. Kancelarije Katastra i ranije su bile na prvom spratu, dok su se zatvorske ćelije nalazile u prizemlju.

Kako saznajemo, predstavnici sudova, policije i lokalne vlasti održali su pre desetak dana sastanak i predložili da grad ponudi plac za izgradnju novog zatvora za pirotski okrug.

Viši sud u Pirotu nadležan je i za sva teža krivična dela na teritorijama opština Dimitrovgrad, Bela Palanka i Babušnica. Svi osumnjičeni iz ovih mesta odlaze u pritvor u Niš. Pored toga, kod Dimitrovgrada je Gradina, jedan od najfrekventnijih graničnih prelaza, gde policija često otkriva krivična dela trgovine drogom i trgovine ljudima.

Upravo je u petak uveče na Gradini otkrivena ilegalna migrantkinja ispod haube automobila. Krijumčar je strani državljanin, koji je u nadležnosti tužilaštva u Pirotu, a ako mu bude određen pritvor – naći će se iza rešetaka u Nišu. Tamo je i okrivljeni koji je 5. marta u centru Pirota ubio ženu. Određen mu je branilac po službenoj dužnosti, a očekuje ga suđenje pred Višim sudom u Pirotu.

U okružnom zatvoru u ovom gradu dolazili su nekada i osuđenici na kratke kazne, na osnovu presuda osnovnih sudova u Pirotu i Dimitrovgradu, a sada članovi njihovih porodica putuju do Niša kako bi ih obišli. Isto je i sa advokatima koji posećuju svoje branjenike.

Pravilo je da svaki viši sud u Srbiji ima i okružni zatvor, ali to više nije slučaj i sa Pirotom. Kazneno-popravni zavod u ovom gradu izbrisan je iz imenika zatvorskih ustanova u Srbiji. Najpre je bio preimenovan u pritvorsku jedinicu KPZ Niš, da bi posle bio ispražnjen „od lica i stvari”, a onda i zatvoren. Zaposleni u zatvoru, koji su žitelji Pirota, raspoređeni su na radna mesta u niškom zatvoru, pa moraju svakog dana da prelaze 74 kilometra u oba pravca, a država izdvaja sredstva i za troškove njihovog prevoza.

Zgrada zatvora u Pirotu podignuta je pre više od 120 godina i važila je za jednu od najbezbednijih, iz koje je bilo nemoguće pobeći. U njenim ćelijama boravili su proteklih decenija mnogi međunarodni krijumčari droge.

Tu je bila i jedna od tri posebne pritvorske jedinice, gde su u proleće 2020, za vreme vanrednog stanja tokom pandemije, pritvarani građani koji su prekršili mere samoizolacije. Druge dve lokacije za takozvane „kovid-pritvorenike” bile su u Vršcu i Požarevcu. Odatle su odvoženi na suđenja pod strogim epidemiološkim merama, a neki su pred sudije dolazili „onlajn” – pomoću laptopa i u prisustvu stražara.

Zatvor je bio ispražnjen upravo da bi se obezbedio prostor za one koji su kršili meru karantina. Kada su se ti postupci završili, zatvor je ostao prazan, a njegovi prethodni stanari zadržani su u Nišu. Piroćanci kažu da je poslednji pritvorenik u njihovom gradu bio direktor staračkog doma u Nišu, okrivljen za teško delo protiv zdravlja ljudi tokom vanrednog stanja i prvih meseci epidemije virusa korona.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Otac studenta
27.03.2023. 16:38

I nectreba im. Pirocanci posteni kjjdi

Aki
28.03.2023. 16:03
Odgovor za  Otac studenta

Vasic je posebno posten.