Opšta bolnica Leskovac i Dom zdravlja naći će se posle 13 godina ponovo pod istim krovom i pod istim nazivom – Zdravstveni centar Leskovac, odluka je Vlade Republike Srbije ali je još neizvesno kada će se sa odluke preći i na delo.
Vlada je donela Uredbu o planu mreža zdravstvenih ustanova u Srbiji među kojima su se našli Dom zdravlja i leskovačka bolnica. Međutim, iza toga slede konkretna uputstva po kojima će se spajanje izvršiti, pa izrada statuta i drugih akata.
Prema saznanjima juGmedie, ta uputstva još uvek nisu stigla u ove dve zdravstvene ustanove.
Kako nam je objašnjeno, budući ZC Leskovac imaće jednog direktora i zamenika, a ko će to biti – da li sadašnji direktor Doma zdravlja ili bolnice, još uvek se ne zna. O tome bi trebalo da odluči resorni ministar.
Podsetimo, odluku o razdvajanju jedne u dve zdravstvene ustanove donela je svojevremeno Skupština grada i pritom je bilo velikih otpora. Govorilo se da do razdvajanja dolazi samo kako bi se udomili kadrovi vladajućih stranaka. Posle 13 godina, sve se vraća na staro.
U Domu zdravlja, posle mnogobrojnih smanjivanja radne snage, sada je zaposleno 637 zdravstvenih i pomoćnih radnika, 26 manje od plana, a u bolnici (sa 795 kreveta) oko 1.250, pa će to biti jedan velikih zdravstvenih sistema.
Inače, za sada je neizvesno kome će ostati višemilionski dugovi Doma zdravlja.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
A spajanjem će se uspešno sakriti papirološki tragovi svih malverzacija u poslednjih 13 godina, jer iz dosadašnjeg iskustva sigurno spajanje nije zbog smanjivanja troškova i broja radnika.
CENZURA, CENZURA I CENZURA. SRAMOTA !
Šta je ovde cenzurisano?
Kako da ne-samo su vam malverzacije u glavi! Sto ne pomislite da je spajanje mozda bolje resenje za pariranje privatnom sektoru.Uostalom,i logicno je da budu jedno kad ih posao nuzno povezuje a i prostorno su povezani.Ja verujem da ce ovo biti jos jedan dobar potez koji se desio za vreme dok je grad vodio Goran Cvetanovic.
Neka se spoje i sa Komunalac, praktiĉno je.
Najzad se u Srbiji setio neko da lokalno zdravstvo opet objedini, kao što je funkcionisalo pre 13 godina. Nerazumna odluka o razdvajanju zdravstvene službe na zdravstveni centar i bolnicu kao posebne organizacije. Na taj način su duplirane predhodne službe, dva direktora, dve administracije, racionalizacija nema šta. Ovo ujedinjenje treba pod hitnim sprovesti. Takođe, treba zakon o zapošljavanju nove radne snage ukinuti na nivou države, a ne mešetari ko kako hoće i može. Na desetine hiljade partijski drugova i lica bliža vlastima su nelegalno zapošljeni kršeći zakona sa najvišeg nivoa vlasti.