Počeli radovi na rekonstrukciji srednjevekovne tvrđave Momčilov grad u Pirotu

Postavka o istoriji staroj dva milenijuma, po ugledu na muzej u Bordou

Po završetku rekonstrukcije srednjevekovne tvrđave Momčilov grad koja je u toku, Pirot će dobiti najsavremeniju muzejsku postavku u Srbiji koja će biti rame uz rame sa postavkama muzeja u Bordou u Francuskoj i drugim zemljama, najavljuju stručnjaci. 

Na samom ulasku u Pirot iz pravca Niša , podno brda Sarlah, je tvrdjava Pirotski grad iz 14. veka. Ovo srednjevekovno utvrdjenje svrstano je u red spomenika kulture od velikog značaja. Iako bez pouzdanih podataka, gotovo je sigurno da je Grad postojao i pre Kosovskog boja. U Pirotu tvrdjavu zovu Momčilovim gradom, jer se po predanju smatra da je grad podigao vojvoda Momčilo, ujak Marka Kraljevića, za borbu protiv Turaka. Ovde su snimani kadrovi filma ‘’Boj na Kosovu’’

Posetioci će ovde  moći da vide i upoznaju se sa svim fazama u postojanju tvrđave, uz multimedijalne sadržaje, animacije, audio prezentacije i druge moderne načine prezentacije kulturnog nasleđa.

Direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Nišu Elena Vasić Petrović je izjavila za  Jugmediu da je pre ovih radova pirotsio JP Komunalac uredilo park oko Tvrdjave.

“ Pirotsku tvrdjavu pokazujemo sa ponosom i na njenoj rekonstrukciju  i postavkama radiće najimentniji stručnjaci iz cele Srbije”, rekla je Vasić Petrović.

Prema njenim rečima, radovi će se odvijati u fazama.

Vrednost projekta je 405.000 evra. Radovi će trajati do avgusta 2018. godine a fnansiraju se iz programa prekogranične saradnje sa bugarskim gradom Montana  iz evropskih fondova

Do kraja godine će se raditi na bedemima gornjeg grada i jednoj od kula a na proleće iduće godine radovi se se nastavljaju. Ideja konzervatorsko- restauratorskih radova je da se pre svega sačuva ovaj kompleks od daljeg propadanja i da ovaj prostor može  da primi posetioce. Biće tu prostora za postavke, multimedijalne prezentacije, muzejske eksponate, prostor za radionice za decu”, dodaje Elena Vasić Petrović.

Ističe da će glavna postavka biti u jugozapadnoj kuli koju su poslednji put istraživali 2009. godine i tada je rekonstruisana.

“ U njoj smo pronašli bunar. Na tom mestu od 14. veka naovamo proćićemo  kroz čitav  period koji je pirotska  Tvrdjava imala sa svim svojim obnovama do savremenog doba.  U Don Žuan kuli će biti prostor namenjen deci i postavke prilagodjene tom uzrastu. U ostale dve kule će biti postavke koje mogu da budu promenljive i u njima će moći da gostuju umetnici, fotografi , da nastupaju i izlažu svoje radove u tom ambijentu”, rekla je Vasić Petrović.

Podsećamo da su nedavno vršilac dužnosti šefa Misije Delegacije Evropske unije u Beogradu Oskar Benedikt, gradonačelnik Pirota Vladan Vasić i ambasador Bugarske u Srbiji Ratko Vlajkov,svečanim otkrivanjem table označili  početak radova na rekonstrukciji pirotske tvrdjave.

Na ove radove smo čekali 40 godina. Ovde su tragovi dvomilenijumskog postojanja grada, od antike, vizantije do početka 20. veka. Projekat revitalizacije gornjeg i srednjeg grada odvijaće se u tri faze. Najznačajniji je projekat konzervatorsko-restauratorskih radova na gornjem i srednjem gradu. Biće rekonstruisane sve četiri kule, crkvica, bedemi… U drugoj fazi će biti uredjen prostor za odredjene postavke, a u trećoj su projekti virtuelnih prezentacija”, rekla je arhitekta u JP za planiranje i izgradnju grada Aleksandra Manić.

Zoran Panić

 

 

 

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare