LESKOVAC – Četiri od nekada 16 aktivnih vodenica u pitomom delu Vučjanskog kanjona neće više kuburiti s nedostatkom vode jer je uređen vodotok i izgrađena betonska brana.
Grad je za ove potrebe, kako je danas izjavio gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović na manifestaciji „Dani vodenice“, izdvojio 120.000 dinara.
„Ove vodenice su dokaz bogatstva naše tradicije ali i mogućnost za budući razvoj vučjanskog kraja jer sadrže značajan gastro-turistički potencijal“, kazao je Cvetanović.
Vlasnici potočara požalili su da one propadaju i prokišnjavaju, pa je Cvetanović kazao da će stići i takva vrsta pomoći.
Sprema se zamena krovova
„Probaćemo da iduće godine, kada slavimo mali jubilej, pet godina manifestacije, da na sve četiri vodenice zamenimo kompletan crep. Već iduće nedelje ću razgovarati sa vlasnikom „Mladosti“ da bude donator“, obećao je Cvetanović.
O značaju ovih vodenica govorio je i Branilsav Živković, direktor Doma kulture u Vučju, organizator manifestacije, ali i vodeničar Bora Mihajlović zvani Potočar.
Vredne domaćice su goste poslužile specijalitetima od brašna ispod vodeničnih kamena, a učenici Tehničke škole su napravili i služili ukusni kačamak, po receptu satarom više vekova.
„Proizvodim brašno sa proteinima, ono zdravo što su nekada proizvodili naši preci, najviše za proju, zatim, integralno brašno, čisto raženo, brašno od heljde i ječma, bukvalno brašno od svih žitarica, od kojih mnoge gajimo na sopstvenom imanju. Kupaca ima i ne postižemo da podmirimo tržište jer je sada u modi proteinska hrana, posebno crno nefarbano testo“, pričaju vodeničari Bora Mihajlović i Stojan Ilić Šumarov.
Potočare stare tri veka
Nihova i sećanja drugih vodeničara, na osnovu porodičnih priča, dosežu najaviše do pre jednog veka, pa zato i ne znaju kako su vodenice građene i ko su im bili prvi vlasnici.
„Sećam se redova ispred vodenice, ljudi kako po nedelju dana spavaju na džakovima. Dolazio je ceo vučjanski, leskovački i pustorečki kraj. Ovde se odvijao društveni život. Tako je verovatno bilo i pre 300 godina. A onda su se pojavili mlinovi i mi vodeničari smo pali u zaborav“, priča Mihajlović.
Veruju da je turski paša sagradaio prvu vodenicu u centru Vučja pre 500 godina, čiji su ostaci i danas vidljivi, i da su kasnije Srbi dva kilometra uzvodno gradili svoje.
Turski paša nadmudrio vučjanske vodeničare
Ipak, ta legneda nije tačna, uverava nas Miodrag Cvetković, dobar poznavalac vučjanske hronike.
„Vodenicu u centru Vučja sagradaio je Ismail Paša, otac Diveler bega, poslednji turski vladar na ovom prostoru. Stara je oko 250 godina. Videvši da Srbi dobro zarađuju od vodeničnog ujama, paša je baš na ovom mestu sagradio svoju vodenicu i sve koji su išli da melju u srpske, on bi ih presretao i uvodio u svoju potočaru, koja je bila mnogo veća i sa više kamena klepetala opremljena“, objašnjava Cvetković.
Preko puta vodenice urasle u korov bio je pašin dvor. Na tom mestu je danas privatna kuća, ali vlasnik nije srušio zid od kamena, koji je turski silnik podigao.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!