Aktivisti “Sos telefona za žene” iz Vranja i zaposleni u tamošnjoj službi Pedijatrije su na juče održanom okruglom stolu pod nazivom “Zatvori vrata psihičkom nasilju”potpisali prvi Međuopštinski memorandum sa ciljem da se ojača mreža podrške i doprinos u oblasti prevencije i suzbijanja porodično – partnerskog psihičkog nasilja nad ženama.
“Potpisivanje memoranduma je od velikog značaja u cilju prepoznavanja, jačanja mreže podrške i zajedničkog odgovora psihičkom nasilju nad ženama u domenu pedijatrije i službe za zdravstvenu zaštitu dece”, ističu iz Sos telefona za žene.
Dodaju da je on od velikog značaja jer će doprineti povećanju kompetencija pedijatara i medicinskgo osoblja u oblasti reakcije na psihičko nasilje i njgovog evidentiranja.
Miroslava Despotović, diplomirani pravnik i sradnica Sos telefona za žene, ovom prilikom je pak podsetila da je zvanična statistika potvrdila da je svaka druga žena preživela ili je bila izložena psihičkom nasilju u porodično – partnerskim odnosima.
Istakla je takođe da psihičko nasilje u porodici ostavlja dugoročne poseldice na zdravlje žena kao i dece predškoslkog uzrasta i da je za pravosudni sistem još uvek veliki kamen spoticanja, zbog nedostatka validnih dokaza, često nedostatka dokaza.
Na ovom okruglom stolu govorila je i profesor doktor Bosiljka Đikanović, specijalista socijalne medicine, Medicinskog fakulteta u Beogradu, a o oblicima psihičkog nasilja nad ženama, važnosti razumevanja problema, brze podrške i iskustvima u radu, gde se u praksi evidentira uticaj psihičkog nasilja nad predškolskom decom govorile su i doktorica Vojislava Stojiljković, specijalista pedijatrije u penziji, psiholog mr Zdravko Gigov, spec. defektolog Una Mladenović Tasić, specijalista ranih intervencija u detinjstvu.
Sos telefon za žene u Vranju radio neprekidno od 2002. godine. Za to vreme njihovom timu se obratilo više od 10.000 žena i devojaka sa iskustvom porodično – partnerskog nasilja u svojim i životima svoje dece.
Sos servis je primio blizu 24.000 sos poziva ili kontakata onih kojima je potrebna pomoć i organizovao blizu 50.000 sos usluga: psihosocijalna, pravna, timska podrška, zastupanje žena u njihovo ime u institucijama, pisanje dopisa, smeštaj u Sigurnu kuću.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!