Na SOS telefonu Vranje evidentirano je preko 200 poziva žena godišnje za različiti vid pomoći i podrške, a preko 1.000 usluga pruži se ženama iz oblasti pravnog informisanja, kao i psihosocijalna podrška, rekla je predstavnica Odbora za ljudska prava u Vranju Suzana Antić Ristić na okruglom stolu posvećenom obeležavanju 70 godina od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, koji je održan u sali Načelstva.
„Pozivi koje primamo pokazuju da je prisutno nasilje nad ženama. U poslednjih godinu dana vidimo da je blagi pad kvaliteta postupanja pojedinaca u institucijama na prijave nasilja nad ženama, što je zabrinjavajuće“, istakla je Antić Ristić.
Nakon šesnaest godina aktivnog rada, kako kaže, smatra da u ime svih žena u Vranju i Pčinjskom okrugu, specijalizovana SOS usluga za podršku ženama ima mogućnost da bude finansirana u kontinuitetu iz gradskog i budžeta svih opština u Pčinjskom okrugu.
„Mi smo podnele zahteve i predloge da ti budžeti budu planirani po principu rodno odgovornog budžetiranja, a u okviru toga da u budžetu grada Vranja donosioci odluka planiraju finansiranje specijalizovane usluge za podršku ženama“, rekla je Antić Ristić.
Program SOS telefon Vranje organizuje besplatnu podršku ženama izloženim nasilju u porodici i trgovini ljudima, edukacije, besplatno pravno savetovalište, radionice za podršku ženama, stručno usavršavanje profesionalaca iz institucija.
Odbor je inicijator i razvija Regionalnu Mrežu Pčinjskog okruga kao jedinstveni odgovor nasilju nad ženama.
Brojevi SOS telefona su 017/410-822 i 066/410-822, mail: sosvr@hrcvr.org
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!