APRIL MESEC UPOZORENJA NA ANGINU  PEKTORIS

Prepoznavanje simptoma angine pektoris sprečava kobne ishode

Iako postoji vekovno iskustvo, prepoznavanje i lečenje ove bolesti nisu na zadovoljavajućem nivou i često je nedijagnostifikovana, objašnjava nam u razgovoru za Jugmediu Miodrag Miladinović specijalista za bolesti srca, šef koronarne jedinice i intenzivne nege Opšte bolnice u Leskovcu. On smatra da je pacijentu u ovom slučaju neophodno postaviti tri pitanja i to: da li se zamarate u naporu ili mirovanju, da li prepoznajete tegobe kao one od ranije ili su sada drugačije i da li one prolaze na određene lekove i koje?

Iznenadni bol u grudima koji trjae 5-10 minuta, a koji prestaje odmorom  ili uz nitroglicerin  osnovna  je  karakteristika Angine  Pektoris.

Ovo je vodeća bolest srca kod nas i češća je kod muškaraca nego kod žena , dok je u svetu oko 1,6 posto populacije oboleleo. Angina Pektoris je najčešća manifestacija ishemijske bolesti srca i često predhodi  ozbiljnijim problemima , kao što je  naprimer,smrt , kaže dr Miladinović.Angina je  hronični oblik  koronarne bolesti.Predstavlja kontinuum ateroskleroze, tj. taloženja plakova u krvni sud od zutih mrlja koje nastaju u 18-oj godini , preko  infarkta miokarda, do naprasne srčane smrti u prvom satu infarkta.Angina Pektoris mođe biti stabilna bez prskanja plakova desetinu godina ukoliko se pravilno leči. Ona utiče na smanjenje kvaliteta života i povećanje troškova zdravstvenog sistema tako što je sa njom , tri puta veći rizik od invaliditeta, jedan ipo put od gubitka posla i čak četiri puta  veći od nastanka depresije.

Šta su uzroci  pojavi Angine  Pektoris ?

Pretarani fizički napor, stres, naglo izlaganje hladnoći,  pušenje duvana i konzumiranje alkohola uz to ateroskleroza srčanih arterija koja dovodi do  postepenog suženja  krvnih sudova, a time i smanjenja snabdevanja srca krvlju tj.kiseonikom i hranljivim materijama, najčešći su uzroci Angine Pektoris. Prati je bol u čgrudima, stezanje , probadanje i pritisak koji može da se širi u levu ruku i rame.

Faktori rizika za nastanak  Angine Pektoris jesu  povišen krvni pritisak, šećerna bolest , gojaznost, povećan holesterol u krvi, smanjena fizička aktivnost, nasledje, stres i duvan.

Neophodno je bolje prepoznavanje Angine Pektoris, objašnjava dr Miladinović . On dodaje da su poznate metode za  detekciju ove bolesti i to anamneza, EKG u miru, ECG ili ergo test , Echocardiogram u miru i u naporu, zatim SPEKT miokarda , CSCT koronarografija i takozvana selektivna invanzivna koronarografija..Svi ovi dijagnostički postupci  doprinose preciznijem određivanju terapije .

Angina Pektoris je znak da je  čovek u povećanom riziku  od srčanog napada, zastoja  ili iznenadne smrti

Lečenje Angine  Pektoris odvija se najpre eliminisanjem faktora rizika, a potom i lekovima koji će suzbiti i sprečiti napade bola.

Prvo reagovanje lekovima na napad bola je nitroglicerinom, ističe dr Miladinović. Za  sprečavanje  napada uzimaju  se nitrati  dugotrajnog delovanja, beta blokatori, kalcijumski antagonisti , aspirin.Svi ovi lekovi povećavaju snabdevanje srca krvlju i kiseonikom , a cilj terapije  je da spreči razvoj težih oblika bolesti srca.Postoje i druge procedure u lečenju  angine , kada su u pitanju teži stadijumi bolesti , kateterizacija, balon dilatacija, arteriografija, ugradnja stenta i bajpasa.

Kod terapije Angine Pektoris savremeni nacin lecenja podrazumeva upotrebu Preduktala metabolickog leka za ishemiju miokarda.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Поштовани
12.04.2019. 15:33

Bravo Jugmedia za temu i za doktora takodje postovanje !
(zasto vracate broj deljenja teksta na 0,…?to vam nije ok)

Sasa Zdravkovic
13.04.2019. 19:10

Dr.Miodrag Miladinovic je za mene jedan od najboljih kardiologa u Srbiji,u sta sam se i sam uverio jer sam njegov pacijent…To njegovo zalaganje ta energija i trud da pomogne svakom pacijentu je za svaku pohvalu…Njegovo znanje od 1 do 10 mogu oceniti sa ocenom 10+,zahvaljujuci njemu i njegovoj terapiji sam se vratio normalnom zivotu…Jos jednom sve pohvale…

Slavko
14.04.2019. 15:23

Dobar lekar I jos bolji covek.