Preskupe ekskurzije: Agencijama „krive“ škole, a školama pravilnik

Sezona školskih ekskurzija pokrenula je polemiku o njihovim cenama i dok u turističkim agencijama tvrde da su skupe zbog zahteva škola, u školama poručuju da poštuju pravilnik koji reguliše taj oblik obrazovno-vaspitnog rada.

Predsednik Nacionalne asocijacije tustičkih agencija Srbije (NATAS) Dragan Subotić rekao je da škole imaju posebne zahteve što povećava cenu ekskurzija, a ne marža agencija koja „apsolutno“ ne prelazi deset odsto.

On je za Betu rekao da se turističke agencije, na društvenim mrežama i u medijima, predstavljaju kao „nezajažljive“, odnosno kao neko ko „zgrće ogroman novac“ na račun dece i roditelja.

Roditelji traže „fensi“ mesta

„Istina je da zahtevi škola o destinacijama i nivou kvaliteta prevazilaze zdrav razum. Često roditelji imaju ‘htenje’ da njihovo dete ide na neko mesto, jer je to ‘tako fensi’, rekao je Subotić.

U javnim nabavkama škola za program ekskurzija pojavljuju se, kako je rekao, zahtevi da smeštaj učenika bude u hotelima sa tri i četiri zvezdice, u centru nekog grada.

„Za posetu Rimu traže da hotel bude u zoni Termini koji je apsolutno nebezbedan za đake“, rekao je Subotić.

Među zahtevima škola su, kako je rekao i da učenici budu smešteni u dvokrevetne i trokrevetne sobe, da turistička agencija obezbedi dva gratis putovanja na 40 učenika, ishranu na bazi polupansiona, prevoz autobusima visoke turističke klase, starosti do pet godina.

Škole, po rečima Subotića, traže gratis putovanje za nastavno osoblje, vođu puta, lekara, turističkog vodiča i dva vozača, kao i dnevnice za njih, na koje se plaća porez u Srbiji od 57 odsto.

„Paušalni“ zahtevi

Takođe traže, kako je rekao, posetu mnogim znamenitostima što podrazumeva kupovinu „silnih“ ulaznica, uključujući i one koje se tiču noćne zabave (diskoteke).

Neki od zahteva su, po rečima Subotića, u saglasnosti s Pravilnikom Ministarstva prosvete, a neki su potpuno „paušalni“, jer Pravilnikom nije bliže određeno, te se škole rukovode „preporukama“.

Subotić je naveo da na jednu grupu od 40 do 45 učenika koji plaćaju ekskurziju, treba zaračunati zahtev za minimum sedam gratis putovanja, te se ne treba čuditi što ekskurzija od sedam dana u Italiji sa obilaskom Firence, Rima i Venecije košta nešto više od 600 evra.

„Naša asocijacija je o ovom pitanju kontaktirala Evropsku turističku asocijaciju ETOA čiji smo član i dobili smo niz primera kako se ekskurzije organizuju u zemljama Zapadne Evrope. Poznato nam je svima da te zemlje imaju visoki životni standard, ali kod njih se učenici na ekskurzijama prevoze i vozovima, a smeštaj je u pansionima ili skromnijim hotelima u višekrevetnim sobama, pa čak i u hostelima“, rekao je Subotić.

Dodao je da zbog visokih zahteva mnoge agencije nisu zainteresovane za organizovanje ekskurzija: od oko 1.200 agencija svega tridesetak se bavi time.

Direktorka škole za ukidanje ekskurzija

Direktorka Dvanaeste beogradske gimnazije Svetlana Miljenović je rekla za Betu da komisija, u čijem sastavu je i predstavnik roditelja, sastavlja program javne nabavke đačke ekskurzije.

„Pravilnikom je, zbog sigurnosti učenika, preporučena starost vozila i ishrana na bazi polupansiona“, rekla je Miljenović.

Istakla je da je tačno da škole poštuju preporuke kada se sastavlja program javne nabavke za putovanje, ali da „dolaze sa više instance i da se poštuju zbog sigurnosti dece“.

Dodala je da se zalaže da se, zbog mnogih problema koje škole imaju u organizaciji, ekskurzije ukinu jer nisu obavezni deo nastave.

„Naša škola je ukinula ekskurzije za prvi i drugi razred gimnazije, organizujemo samo za treći razred koji može da putuje po Srbiji i četvrti koji može da ide u inostranstvo“, istakla je direktorka gimnazije.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

9 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Ivana
21.10.2024. 15:49

I treba da se ukinu ekskurzije.Od kako počne školska godina samo je to glavna tema i na savetu roditelja.

stojko
21.10.2024. 16:54
Odgovor za  Ivana

100% tacno,biznis dranja porodica

Gladni profesori
21.10.2024. 17:12

Pa dok se isplate svi profesori koji putuju besplatno, pa direktori besplatno, pa velike dnevnice svima, agencija mora da podigne cene …

Seljak
21.10.2024. 20:45

Još nisu otvorili sveske odma ekskurzija .

Lesko
21.10.2024. 21:46

Pa dokle vise obmana djaka i roditelja…nastavnici dobijaju skolske dnevnice pa na teret djaka da im se plati smestaj pa put pa ulaznice pa po 100 eura dnevnica na to sve agencija zaracuna zaradu pa porez i to dodje pozamasna suma….onda ko ima dva deteta bolje jos neki dinar da doda i cela porodica ode 7 dana na odmor nego ekskurzija od 2 dana

OKP
21.10.2024. 23:53

Kude nas u Leskovac je bar lako. Od pre 8 godina usled političkog pritiska sve ekskurzije radi Bavka. Tačka.

Samo da se ja pitam ….zašto se sve radi putem agencija. Kao da se tu nešto malo pere pa se deo pljavog veša slije u nečiji džep.
Svaka škola može samostalno i direktno da ugovori svaki najam smeštaja i autobusa.

I eto….umesto u džep, provizija bi otišla za sređivanje škola….JaoH da…pa šta će onda KLET da radi…kao član školskog odbora vrlo dobro znam da je jedan od dilova dobavljača da ukoliko izaberemo njihove knjige dobijamo digitalnu tablu…ili dva laptopa…ili nekada malčice u džep

Južni
22.10.2024. 08:38

Sudeći po komentarima izgleda da paprene cene đačkih ekskurzija uzrokuju i stvaraju nastavnici svojom pohlepom i svojom gramzivošću i alavošću pa se tako svesrdno prilaže i pomaže da se lik prosvetnog radnika dodatno omalovaži i posraimi i definitivno stavi na stub srama da narod vidi ko im decu uči i ko se brine o njima dok su u školi a naročito dok su na ekskurziji.
Da li je baš tako?
Možda su dnevnice prevelike ili su prevelike u odnosu na druge ali nikako ne stoji da se ekskurzije organizuju zbog nastavnika i zbog para a ne zbog đaka, (ekskurzije imaju zabavni i obrazovni karakter) i nikako ne stoji da su te pare nezarađene i to bez velikih muka. To mogu da potvrde i bivši nestašni i nedokazani i neposlušni i loši đaci zbog koji nastavnici na ekskurzijama nioka da sklope. Samo treba da se prisete i da prosude ni po babi ni po stričevima.

Pohlepni prosvetari
22.10.2024. 13:30
Odgovor za  Južni

Ne branite neodbranjivo. Preveliki broj nastavnika i previsoke dnevnice, sa sve gratis putovanjima direktora dovodi do preskupuh ekskurzija, na kojima nastavnici bukvalno silom teraju decu. Pa šta znači npr. eksurzija od 46.000 dinara u Banja Luku ???

Mića
22.10.2024. 21:39

Mora da budu skupe ekskurzije kad treba tu da se „ugrade“ mnogo ljudi. Mora da ima za svakog osim za roditelje.