Iako je voda za piće na području opštine Vladičin Han dobrog kvaliteta, kako tvrde u lokalnoj samoupravi, meštani istoimene varoši i okolnih ravničarskih sela decenijima pate od njene nestašice, posebno tokom leta kada Vlasinske hidroelektrane vrše godišnji remont.
Hančani se, zapravo, vodom za piće snabdevaju iz Vlasinskog jezera preko elektrana, iz jezera koje obiluje vodom, ali uprkos tome oni koji žive u višim delovima varoši često imaju slab pritisak ili ostanu bez vode. Lokalne vlasti donele su odluku da taj problem reše, ali to nije ni lak ni jednostavan, ali ni brz posao.
„Problem jeste remont Vlasinskih hidroelektrana zato što ta voda prolazi kroz samu elektranu i koristi se i za proizvodnju električne energije. Njihov remont se uglavnom vrši u drugoj polovini avgusta ili prvoj polovini septembra, kada na mesec dana opština Vladičin Han ostaje bez pijaće vode. Tada se prelazi na alternativni sistem za vodosnabdevanje iz bunara koji se nalaze u okviru industrijske zone, odnosno, u selu Lepenica“, objašnjava Nikola Stamenković, predsednik opštine Vladičin Han za oblast razvoj opštine.
I tek se tada problem sa vodosnabdevanjem uvećava, posebno ako je godina sušna kao ova jer u arterskim bunarima nema dovoljno vode.
„Onda se radi plan isključenja po mesnim zajednicima, tako da svakog dana po jedna mesna zajednica ostaje bez vode. Alternativa tome jesu cisterne za vodu koje se preko Javnog preduzeća Vodovod obezbeđuju“, dodaje sagovornik JuGmedie.
Kaže da je problem vodosnabdevanja, odnosno, njegovo rešavanje, od strateškog značaja i proritet. Zato su ovde na stolu dve opcije. Prva je da se napravi brana na Jelašnici kao vodozahvat i fabrika vode,a druge da se i Han priključi na akumulaciju brane „Prvonek“ kod Vranja, odnosno, Vranjske Banje.
Inače, prema nekim istraživanjama, reka Jelašnica ima dovoljne količine vode. Reč je o planinskoj reci, čije je izvorište čisto, a voda kvalitetna.
„Vlada Republike Srbije je usvojila Prostorni plan posebne namene za područje „Jelašnica“, gde je predviđena izgradnja vodozahvata, brane i cevovoda do Fabrike vode u Polomu. Plan je urađen na inicijativu „HE Đerdap“. Pribavljeni su lokacijski uslovi, urađen idejni projekat. Da bi se postupak okončao potrebno je pribaviti građevinsku dozvolu, izraditi projekat za građevinsku dozvolu sa tehničkom kontrolom, formirati građevinske parcele projektom preparcelacije i rešavanje imovinskih odnosa, odnosno utvrđivanje javnog interesa i vršenje eksproprijacije u korist Republike Srbije“, objašnjava naš sagovornik.
Međutim, za dalje aktivnosti na ovom projektu potrebna je pomoć državnih organa, jer lokalna samouprava nema zakonskih mogućnosti da sama to učini.
Drugi način za rešavanje problema vodosnabdevanja jeste izgradnja dovoda vode od akumulacije brane „Prvonek“ kod Vranja, koji bi omogućio redovno i kvalitetno vodosnabdevanja za oko 20.000 stanovnika opštine Vladičin Han.
„Trenutno smo u fazi procena, analiza isplativosti prve i druge opcije i mogućnosti realizacije jednog takvog projekta, mogu slobodno reći, od naconalnog značaja. Tek posle detalnjno urađenih analiza mi ćemo znati koja opcija je prihvatljiva i koja daje bolje rezultate, koja je ekonomičnija i isplativija“, zaključuje Nikola Stamenković.
Za sada je rano govoriti o rokovima, kao i o pojedinačnim cenama dve opcije.
„Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu od strane opštine Vladičin Han, ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!