VRANJE-Trgovina ljudima predstavlja globalni problem, koji opstaje uprkos koordiniranoj akciji kako na nacionalnom i međunarodnom nivou .
Ovaj moderni lukrativni biznis je zločin sa najvećom stopom rasta nakon trgovine oružja i narkoticima, i predstavlja ozbiljan društveni problem jer najdrastičnije ugrožava osnovna ljudska prava.
Na glavnom šetalištu u centru Vranja danas je organizovana akcija Anti trafiking mreže koja obuhvata 8 udruženja iz cele zemlje. Cilj akcije je informisanje građana o ovom prikrivenom problemu putem edukativnog materijala i neposredne komunikacije sa prolaznicima.
Osim seksualne i radne eksploatacije koje su tergetirane kao najčešći slučajevi trgovine, pod ovim krivičnim delom podvodi se i prinudno prosjačenje, prinudni brakovi, prinudni rad u kući, trgovina organima, kao i lažno usvajanje nakon prinudnih brakova navode iz AT mreže.
Prema podacima Centra za zaštitu trgovine ljudima u prvih devet meseci ove godine indentifikovane su 34 žrtve eksploatisane na teritoriji Srbije. Upućeni tvrde da taj broj predstavlja samo 10 odsto svih slučajeva, koji nažalost ostaju neprijavljeni.
„Što se tiče seksualne eksploatacije 22 su žene, od kojih su 5 maloletne, 6 punoletnih muškaraca u okviru radne eksploatacije. Zabeleženo je jedno prinudno prosjačenje, tri prinudna braka i dva slučaja višestruke eksploatacije“ nabraja Tatjana Nikolić , koordinator AT mreže.
Iako je od 2002. godine registrovano 15 poziva zbog problema trgovine ljudima upućenih „SOS telefonu“, ovo udruženje koje funkcioniše na teritoriji celog Pčinjskog okruga nije za poslednjih par godina zabeležilo nijedan slučaj ove društvene anomalije.
„Smatramo da je glavni razlog tome nedovoljna edukacija, da ljudi ne prepoznaju razne oblike trgovine ljudima i smatram da je potrebno raditi na edukaciji građana na tu temu kako bi se bolje informisali i samim tim zaštitili. Trenutn radimo edukaciju za 3. i 4. razred srednjih škola, kojom je obuhvaćeno 200 dece“ kaže Miroslava Mladenović , lokalni koordinator AT mreže.
U poslednje vreme Srbija nije više samo tranzitno područje za ovakav vid kriminala, već se građani, a naročito žene, vrbuju za takav vid eksploatacije.
“Ono što je još gore jeste da sve više mladih devojaka ulazi u taj proces razočarane time što ne mogu da nađu posao. Odlaze u Bujanovac, Preševo i na Kosovo gde bivaju uvučene u taj proces seksualne eksploatacije” kaže Nikola Rajković, član Neformalne grupe za bezbednost i humanost. On dodaje da je poražavajuće što nekada i same žrtve pristaju da budu deo trgovine.
U talasu migracije, teško se registruje problem trgovine ljudima u društvu, a mnogi svesno ulaze u vršenje ovog krivničnog dela zbog velike količine novca koji se obrće u ovom kriminalu.
“U prvih devet meseci na području Policijske uprave Vranje, podneto je 58 krivičnih prijava protiv 68 lica, gde je u krijumčarskim kanalima sprečen transport 500 lica. To su lica koja uglavnom dolaze sa područja Bliskog istoka i iz kriznih zona” naveo je Igor Živković, načelnik PU Vranje.
On dodaje da su tom priliom oduzeta vozila koja su korišćenau procesu krijumčarenja, a 20 lica je nakon hapšenja privedeno pravosudnim organima, dok su 60 lica zadržana u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku
Milan Zdravković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!