Programeri u Srbiji zarađuju i do 7.500 evra, a u proseku 1.225 evra

Prema podacima vodećeg sajta za zapošljavanje IT kandidata u Srbiji helloworld.rs prosečna neto plata programera je 1.225 evra, a najviše plaćena pozicija je Software Engineer sa iznosom od 7.500 evra neto, i to u Beogradu, dok je u Nišu to pozicija Technical Lead čija neto plata iznosi 3.500 evra.

Istraživanje je sprovedeno u periodu od jula 2020. Do februar 2021. godine sa preko 1000 upisa plata od strane kandidata.

Iznos plate u IT industriji zavisi od nekoliko faktora. Na prvom mestu je senioritet odnosno godine relevantnog iskustva – pa tako prosečna plata senior programera iznosi 1.724 evra, medior programera 1.144 evra a juniora 736 evra.

Zanimljiv podatak je da iako senior programeri spadaju u grupu zanimanja koja su u deficitu, najviše raspisanih oglasa u 2020. je bilo za medior programere – čak 65 posto od ukupno raspisanih IT oglasa za posao.

Pored senioriteta, na visinu zarade utiče i tehnologija kojom rade programeri. Prema tome top 5 prosečno najplaćenijih pozicija u IT industriji su:

Technical Lead sa prosečnom platom od 2.520 evra

Delivery Manager sa prosečnom platom od 2.300 evra

Solution Architect sa prosečnom platom od 2.258 evra

Software Architect sa prosečnom platom od 2.244 evra

Chief Technology Officer (CTO) sa prosečnom platom 2.029 evra

Prethodno sprovedeno istraživanje pokazalo je da tokom 2020. godine su poslodavci najviše tražili programere za poznavanjem sledećih tehnologija:  JavaScript, Java, NET, PHP, Python, C# i C++.

Pored tehnologije, utiče i grad u kom je kompanija koja zapošljava.

Pa tako prosečne plate u IT centrima u Srbiji  iznose: Beograd sa prosekom od 1.664 evra, Novi Sad 1.104 evra, Niš 1.229 evra, Subotica 831 evra i u Kragujevac sa 1.196 evra.

Ukoliko se pogleda koje su pozicije najplaćenije po IT centrima u Srbiji, prema upisima kandidata na stranici helloworld.rs, situacija je sledeća:

U Beogradu je Software Engineer najplaćeniji  i to sa neto iznosom od 7.500 evra;

U Nišu je ti pozicija Technical Lead čija neto plata iznosi 3.500 evra;

U Novom Sadu Software Developer i  IT manager sa neto platom od 3.000 evra;

U Subotici je pozicija Software Architect i neto iznos od 1.700 evra, a u Kragujevcu je to Chief Technology Officer (CTO) i neto platom od 2.800 evra.

Kada se uzme u obzir da je IT industrija u stalnom porastu, a da su IT kadrovi (seniori i mediori) u deficitu,  ove informacije nisu ni malo iznenađujuće.

Pa ni to da će jedna kompanija u glavnom gradu da izdvoji 7.500 evra za senior programera koji ima iskustvo u radu sa tehnologijom koja mu je potrebna.  Ili pak da će neka kompanija u manjem gradu da izdvoji veći iznos samo kako bi privukli kvalitetni kadar.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Mavashi
09.03.2021. 20:27

Prosečna plata programera u Nemačkoj, PRE odbijanja poreza i doprinosa je 4.142€, a vi možete da maštate….

https://www.payscale.com/research/DE/Job=Software_Developer/Salary

Aleksandar
11.03.2021. 08:18
Odgovor za  Mavashi

Ja sam softver inzenjer i potvrdjujem da je na nivou drzave prosecna plata otprilike 1300eu.
Kada sam pocinjao, kretao sam sa 300, onda 500, 700, 1000… pa na dalje. Jedina razlika je u tome sto mladji inzenjeri ocekuju pocetnu platu od 1500e sto realno nema nigde. Potrebno je bar 3-4 god da se dodje do te cifre, ali je i te kako izvodljivo.

Stara garda
29.03.2021. 20:28

Eh taj Leskovac.

Ja sam po struci programer ali radim za 450 evra kao administrator za IKT, programer, veb programer, admin baze podataka, hardver i periferije….. pa uz to i sve ostalo gde su u upotrebi PC čitaj operateri na računaru sa 30 godina iskustva u IKT.

Ali se ne žalim, nadam se boljem vremenu bar za ovu decu.