Prvih šest godina Udruženja i nastavnika “Partnerski za obrazovanje” Leskovac

Udruženje roditelja i nastavnika „Partnerski za obrazovanje“ Leskovac obeležilo je 6 godina postojanja i uspešnog rada i tom prilikom predstavili su novi aparat Neurofidbek koji će služiti kao pomoćna terapija, odnosno trening mozga, kao metod za samoregulaciju sopstvene moždane aktivnosti kako bi se direktno izmenili osnovni neuronski mehanizmi kognicije i ponašanja.

Kako funkcioniše ovaj aparat objasnila je Jelena Zdravković, diplomirani master logoped, naglasivši da je se pomoću njega prate moždani talasi i na taj način se treniraju.

“Praćenje moždanih talasa se vrši tako što se postave elektrode na određenom delu glave i nakon toga se registruju talasi koji su različite jačine, frekvencije, karakteristične za određeno stanje. Ono što je naš fokus jeste deficit pažnje, koji je često, kako kod odraslih tako Ii kod dece”, objasnila je Zdravkovićeva.

Cilj Neurofidbeka jeste da se podigne nivo pažnje, ne samo u zadatku koji se obavlja već i u svakodnevnim aktivnostima koje su potrebne za funkcionisanje i na taj način da se generalizuje naučeno.

“Druga metoda jeste Biofidbek koji predstavlja kontrolu učenja, odnosno dobijamo povratne informacije na osnovu senzora”, istakla je ona.

Nakon predstavljanja novog aparata koji će biti besplatno dostupan na korišćenje svim njihovim korisnicima i njihovim porodicama, obratio se predsednik ovog Udruženja Zoran Ilić, prisećajući se prvih koraka, registracije 2017. godine, namera im je bila da se svaki pojedinac i svi kolektivno koji su uključeni u rad osećaju jedinstveno.

Projekat finansira Evropska unija u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije preko programa EU PRO Plus”.

„Nakon šest godina rada imamo mnogo realizovanih projekata, što samostalno, što kao partneri, a kao licencirani pružaoci usluge „lični pratilac deteta“ od grada smo u prethodnom periodu finansirani sa 25 miliona dinara”, kazao je Ilić.

Govoreći o neurofidbek aparatu, koji služi da mozak dovede u balans, koga koriste piloti i sportisti, Ilić je danas kazao da je isti obezbeđen preko Euro plus programa, Ministarstva za evropske integracije i Unpsa i kazao da je vrednosti projekta preko tri miliona i 700 hiljada dinara.

„Projektom je predviđeno da deci sa poteškoćama u razvoju, njihovim porodicama i pratiocima besplatno pružimo uslugu korišćenja aparata. U projekat je uključeno 42 korisnika i kada završimo sa tretmanima vrednost dobrobiti koja će biti pružena gradu će biti oko 8 miliona dinara“, dodao je Ilić.

Ilić je danas naglasio da je najbolji i najveći partner Udruženju Grad Leskovac i gradonačelniku Goranu Cvetanoviću uručio zahvalnicu za podršku u radu.

Preuzimajući zahvalnicu gradonačelnik je čestitao šestu godišnjicu postojanja, zahvalio se na pozivu i naglasio da je veliki pomak napravljen u pogledu usluge „lični pratilac“ ali da i dalje mora da se radi na unapređenju iste.

„Drago mi je što smo inicirali i učestvovali u realizaciji ovako važnog projekta. Impresioniran sam svim ovim mladim ljudima koji su danas predstavili vaš rad i čestitam na svemu što ste do sada postigli. Prema podacima kojima raspolažemo 280 roditelja i staratelja, odnosno dece se prijavilo za uslugu lični pratilac, a mi smo tek na skromnih 45”, istakao je gradonačelnik.

Poručio je da je optimista da će zajedničkim snagama unaprediti ovu uslugu i da će ih grad svake godine podržavati još više u finansijskom smislu.

Godišnjicu je danas čestitala i Brankica Stamenković član Gradskog veća istakavši da su partneri na jako bitnom zadatku a to je unapređenje socijalne, obrazovne i kulturne oblasti.

“Grad Leskovac kroz svoju Interresornu komisiju vrši procenu dece sa smetnjama u razvoju i donosi se odluka da li je njima potrebna ovakva vrsta podrške. U ovom udruženju grad e pronašao partnera za pružanje usluge „lični pratilac deteta“ i redovno izdvaja i vrši isplatu sredstva namenjenih ovoj usluzi. Samo u ovoj godini je za tu namenu izdvojeno 16 miliona dinara, a kako smo čuli, do sada je kroz protekle godine izdvojeno 25 miliona dinara”, kazala je Stamenkovićeva.

Ona je dodala i da se radi na finansiranju svih ostalih usluga iz oblasti socijale, te je izdvajanje u ovoj godini za tu oblast 272 miliona dinara, 27 više nego u prethodnoj godini.

Ilić je potom uručio zahvalnice svima koji su u proteklih šest godina pomogli i učestovali rad udruženja.

 

Reč je u projektu „Unapređenje savetodavnih terapijskih i edukativnih usluga za korisnike usluge lični pratilac deteta i njihovih porodica u periodu pojačane potrebe kao što je pandemija“

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare