PSSS LESKOVAC

Pšenica u dobrom stanju, ali ima i žutila zbog promrzlina

Na području Jablaničkog okruga ukupno je zasejano oko 17 hiljada hektara pod hlebnim žitom.

Uprkos setvi u nepovoljnim uslovima, usevi pšenice se nalaze u dobrom stanju. Bilo je više setvenih rokova i to je razlog zašto stanje pšenice zavisi od primenjenih agrotehničkih mera, predhodne obrade zemljišta, kvalieta, vremena i načina  setve, zatim od kvaliteta semena i na kraju, da li je obavljeno valjanje parcele, obajšanjava za Jugmediu Jelena Stojiljković, savetodavac za ratarstvo PSSS Leskovac.

Bilo je, kaže, i primera redukovane obrade zemljišta, setve rasturačima za djubrivo, zatim daleko van optimalnih rokova i čak upotrebe nedorađenog, nekvalitetno zaprašenog i nedeklarisanog semena. Uprkos nepovoljnim uslovima, zahvaljujući povoljnim temperaturama i dobrom rasporedu padavina nakon obavljenog postupka, usevi su u dobrom stanju.

„Medjutim, nakon poslednjeg obilaska terena kao i na osnovu sugestija ratara, primećena je pojava žutila useva na mnogim parcelama. Na mnogim parcelama je došlo do plavljenja i dužeg zadržavanja vode, a niske temperature predhodne nedelje dovele su do promrzavanja useva“, upozorava Stojiljkovićeva.

Ona dodaje da  za sada nema pojave viroza, a ni bolesti useva iako su sumnje proizvodjača za pijavu žućenja bile usmerene ka bolesti.

„Proizvodjači mogu biti sigurni da za sada nema opasnosti od pojava bolesti, jer je u pitanju samo problem fiziološke prirode“, naglašava naša sagovornica.

Ipak, dodaje, nema mesta preteranoj brizi jer će nakon obavljene prihrane i kada se spoljna temperatura ujednači tokom vegetacije doći će i do promene boje, usevi će biti zeleniji i nastaviće rast i razvoj.

„U ovom trenutku proizvodjačima savetujemo kvalitetniju prihranu u narednom periodu. Na našem području za prihranu je potrebno 200 do 300 kilograma KAN-a  ili UREE 130 do 150 kilograma ili 180 do 200 kilograma AN-a, po hektaru.Naravno, djubrivo birati na osnovu kiselosti zemljišta“, savetuje Stojiljkovićeva.

Naglašava da u prvom prihranjivanju treba uzeti 60 do 80 posto predvidjenog azota. Drugo prihranjivanje treba obaviti krajem marta i početkom aprila, pred takozvano vlatanje, odnosno u fazi intenzivnog rasta. U nastanku vegetacije treba obavljati folijarni tretman fosfornim, kalijumovim i nekim mikroelementima i to zajedno sa zaštitom protiv korova, bolesti i štetočina.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare