NIŠ– Uprkos obećanju države da će dobiti otpremnine ukoliko dobrovoljno napuste posao, radnici Ei „Komerca“ ovu nadoknadu još nisu dobili. Radnicima firmi iz Elektronske za koje je takođe predviđen hitan stečaj, novac je isplaćen, pa u „Komercu“ veruju da nisu dobili otpremnine kako bi bili kažnjeni zbog toga što se grčevito bore da sačuvaju svoje preduzeće od zatvaranja.Akcionim planom Vlade Srbije, hitan stečaj određen je osim za Ei „Komerc“ i za Ei holding korporaciju, Ei „Televiziju“, Ei „Metal“ i Ei „Irin“
Direktor Ei „Komerca“ Bratislav Živković ističe da je ovo preduzeće na vreme dostavilo Ministarstvu finansija svu neophodnu dokumentaciju za sprovođenje socijalnog programa.
„Neisplaćivanje otpremnina za 12 radnika Ei „Komerca“ apsolutno je bez osnova. Učinili smo sve što je trebalo i to u rokovima koje su nam dali, ali para nema“, rekao je Delibašić na dnaašnjoj konferenciji za novinare održanoj u prostorijama ove fabrike.
Delibašić kaže da su se zaposleni zbog ovog problema obratili za pomoć svim nadležnim institucijama ali ni jedan odgovor za sada nisu dobili.
„Radnici su primili avgustovsku platu, jer su radili do 31. avgusta. Sada su veoma zabrinuti šta će biti sa njima dalje jer više nemaju ni plate, ni posao, ni otpremnine. Među 12 zaposlenih četiri je sa ozbiljnim zdravstvenim problemima“ naglasio je Živković.
Prerema rečima Živkovića, njegovo protivljenje i protivljenje njegovih kolega da Ei „Komerc“ ne ode u stečaj potpuno je opravdano jer je ova firma u protekle tri godine uspešno poslovala.
„Nismo bili na teretu države. Naprotiv, od oktobra 2009. godine do jula 2013. godine vratili smo stare dugove firme u iznosu od 89,5 miliona dinara. U tom periodu država je od nas na ime poreza zaradila 30 miliona dinara“, naglasio je Živković.
On naglašava da Ei „Komerc“ poslednje tri godine ni jedan jedini dan nije bio u blokadi.
„Poslednja tri završna računa su nam pozitivna. Poslovali smo pozitivnije od bilo kog javnog preduzeća u gradu“, izjavio je Živković.
On je naglasio da je i izveštaj koji je nedavno uradio predstečajni upravnik takođe pokazao da nema razloga za pokretanje stečajnog postupka.
„Praktično smo već osuđeni, bez krivice. Pravno-formalno ne postoji ni jedan razlog za stečaj. Predstečajni postupak nam je uvela država, i to zbog navodnog duga prema Poreskoj upravi od 1,2 miliona dinara, iako smo jula dobili rešenje Poreske uprave o otpisu tog duga“, objašnjava Živković.
Predsednik Jedinstvene sindikalne organizacije Ei-ja Jova Jovanović izjavio je da se i u slučaju Ei „Komerca“radi o pokušaju „interesno kriminalne grupe u čijem sastavu su političari iz Niša i Beograda i pojedini predstavnici Holdinga“ da se dočepa ogromnog bogatstva koje ima Ei.
„Jasno je zbog čega se želi stečaj Ei „Komerca“. Ta firma preko 8.000 kvadrata odličnog poslovnog prostora. Pored zgrade u Nišu ima i brojne prodavnice širom zemlje“, rekao je Jovanović.
Prema njegovim rečima isti motiv za pokretanje stečaja je i u slučaju Ei holdinga.
„Holding ima imovinu čija se vrednost procenjuje na 70 miliona evra. Između ostalog to je fabrika u Zemun polju koja je zapošljavala nekada 3.500 ljudi, to je 160 hektara zemljišta u Beogradu na veoma atraktivnoj lokaciji, 110.000 kvadrata poslovnog prostora u Nišu, teniski tereni u samom centru grada, i još mnogo toga vrednog“, naglašava Jovanović.
On takođe tvrdi da se pokretanjem stečajnog postupka žele da „zataškaju“ mutne radnje prethodnih i sadašnjeg direktora Holdinga. Ovim se takođe, tvrdi Jovanović, žele da onemoguće bivši radnici Elektronske da naplate zaostale plate jer će njihova potraživanja u slučaju stečaja dospeti tek u u četvrti isplatni red.
(Kraj) Mia
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!