Radnička je muka pregolema

Nema dana,a da neki radnik pritisnut nevoljama ne svrati po pravnu pomoć u Veće Saveza samostalnih sindikata Srbije za grad Vranje. Radničku muku obično prvi sasluša sekretar Veća Miodrag Trajković, dok nadalje pravne korake određuje predsednica Veća Ružica Stošić.

Po pravni savet ovde dolaze i radnici koji nisu njihovi članovi, a koji su ostali bez posla. Sa svima njima zaposleni u ovom sindikatu obave razgovor . Pre neki dan sa svojom mukom došli su i radnici „Sanča“.

U ovoj firmi je proteklog meseca otvoren stečajni postupk i svima njima je objašnjeno koja su njihova prava. Na isti način nedavno su pomogli i otpuštenim radnicima fabrike „Spilit“ koji su za razliku, od ovih radnika, bili zadovoljni svojim zaradama, a kojima je preko noći prestao radni odnos.

„Bez posla je u Vranju ostalo i 50 radnika fabrike čokolade „Simka“ i to nakon donošenja programa za rešavanje viška zaposlenih u preduzeću. Od njih je traženo da potpišu izjavu da se odriču prava na otpremninu po osnovu viška zaposlenih. Jedan broj radnika je prihvatio ovakav način prestanka radnog odnosa, dok je drugi odbio da to uradi i oni su i dalje u radnom odnosu. Radnicima „Simke“ od oktobra 2018. nisu isplaćivane zarade, niti su plaćeni doprinosi od 2016. godine i dovedeni su u situaciju da ne mogu ni da se leče. I dok su radili radnici su primali nisku zaradu.O svemu što se u ovoj fabrici dogodilo sa radnicima obavestili smo sve nadležne državne institucije u ovoj zemlji počevši od predsenika Srbije, premijera Vlade i Ministarstva za rad, zapošljavanje,boračko i socijalna pitanja“, kaže Stošićeva.

Zaposleni u ovom sindikatu ne znaju da kažu kakva sudbina čeka radnike koji su još uvek u radnom odnosu u „Simki“, iako je izvesno da će to zavisiti od toga šta će se dalje dešavati sa ovim preduzećem.

„Sa jednim od predstavnika „Simke“ razgovarala sam i o problemu uplate dobrinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje radnicima za 2016. i 2017. godinu. Iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje su, međutim, stigle informacije da su doprinosi plaćeni za 2016. ali da prijava M4 nije preuzeta jer se kasnilo sa uplatom pa je sada neophodno da se izmiri i kamata.Zbog toga smo se za pomoć obratili i Poreskoj uprvi u Vranju sa molbom da reše ovaj problem jer je u njihovoj nadležnoti kontrola obračunavanja i plaćanja doprinosa.“, naglašava Stošićeva.

Prema njenim rečima i zaposleni u obrazovanju su u velikom problemu jer će ove godine jedan broj radnika biti proglašen tehnološkim viškom zbo samanjenja broja odeljenja u školama i nedovoljnog broja dece.

Veće Saveza Samostalnih sindikata Srbije za grad Vranje ima svog predstavnika u radnoj podgrupi za praćenje i rešavanje tehnoloških viškova na nivou Pčinjskog okruga u okviru Školske uprave Leskovac,  tako da će imati pravi uvid u sve što se dalje bude dešavalo po ovom pitanju.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare