Rampa za privatne medicinske škole

O bolesnima sve češće brinu prekvalifikovane kozmetičarke i frizeri

Zbog sve većeg broja zdravstvenih radnika koji odlaze u inostranstvo, u Srbiji raste ponuda privatnih škola za prekvalifikaciju, koja omogućava da se za godinu dana stigne do diplome medicinske sestre.

Samo u okolini Leskovca već godinama funkcionišu takve dve ustanove, a u Opštoj bolnici Leskovac priznaju da su iz privatnih medicinskih škola iz Lebana i Bobišta medicinske sestre do nedavno obavljale praksu u ovoj zdravstvenoj ustanovi. Danas tvrde da to više neće moći tako.

U srednjoj Medicinskoj školi kažu da imaju samo načelna saznanja da postoje isturena odeljenja određenih privatnih škola

Pored obavljanja prakse, u Opštoj bolnici Leskovac radilo je i par medicinskih sestara, po mesec, dva ili tri, i po ugovoru o radu, da bi popunile određena radna mesta, ali sada više nema takvih ugovora, tvrde iz uprave.

NAJLAKŠE DO DIPLOME MEDICINSKE SESTRE

Ove private škole zapravo funkcionišu po principu da oni koji su završili neku drugu srednju školu, na primer, elektrotehničku, treba da polože 27 ispita razlike, za sve četiri godine. Plaća se 150 evra za svaku godinu (dakle, ukupno 600) plus oko 16 evra za svaki ispit, s tim da sve mogu završiti u roku od godinu dana, zavisno od toga koliko učenik redovno polaže.

Tokom tog perioda ne moraju dolaziti na nastavu, ali moraju na vežbe (jednom mesečno, ukupno tri puta), a ispite mogu polagati jednom mesečno. Na kraju moraju da odrade praksu u bolnici u ukupnom trajanju od 380 radnih sati, što je minimum dva meseca, ali se taj period možda može razvući i na duže, u zavisnosti od obaveza polaznika i dogovora sa bolnicom, sa kojom škola ima ugovor.

RAMPA ZA “PRIVATNE” SESTRE

Direktor leskovačke bolnice Nebojša Dimitrijević kaže da je Upravni odbor prošlog petka doneo odluku  da direktori takvih škola moraju da potpišu ugovore sa bolnicom o obavljanju prakse u bolnici.

“Naime, škola će morati da dostavi licencu za rad koja će se proveriti kod Ministarstva zdravlja, pa tek nakon toga, ako je sve u redu, sledi potpisivanje ugovora”, naglašava Dimitrijević.

Ugovor podrazumeva i to da dotična škola mora da ima stručni profesorski kadar koji će voditi i pratiti decu na praksi u Opštoj bolnici, kao što je to uostalom i praksa sa Medicinskom školom.

INSTANT ŠKOLE KAO PASOŠ?

Inače, prekvalifikacije se u 90 posto slučajeva vrše radi odlaska u inostranstvo, pre svega Nemačku, gde postoji tražnja za medicinskim sestrama i tehničarima.

“U poslednje vreme diplome takvih škola se proveravaju u inostranstvu. U Nemačkoj, recimo, preferiraju medicinske setre i tehničare koji u Srbijni završavaju državne škole. Čak se i diploma stečena u državnim školama naknadno provera, posebno tamo gde se medicinska sestra prekvalifikovala iz smera babice u opšti smer”, potvrđuju nam u Medicinskoj školi Leskovac.

U svakom slučaju, priznaje, školovani zdravstveni kadrovi odlaze u inostranstvo, a Srbiji preti opasnost da uskoro većinu u zdravstvenom sektoru, bar kad je reč o medicinskim sestrama, čine zaposleni koji su do diplome došli za relativno kratko vreme prekvalifikacijom.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

10 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Ivica M.
21.01.2019. 16:36

Lepo direktore, a da proverimo onda i mi građani koji vas plaćaju onu vašu nagradu iz Hong Konga da li je dobijena za zasluge ili je kupljena za reklamu od naših para.

marija
21.01.2019. 17:41

Sta ce biti sa sestrama koje su zavrsile kurs a rade u bolnici, zavodu za socijalno i domovima zdravlja dali ce biti otpusteni a na njihovo mesto zaposliti decu koja su zavrsila posteno i sa mukom skolu a ima ih takvi U mom komsiluku ima deca koja su zavrsila medicinsku skolu sa prosekom 5 a jos nisu uspeli da zavrse obuku jer gde da odu sve je to popunjeno a steta ta deca sad podnela dokumentaciju za Nemacku a drzite nepismene!

dzavtina autonomna oblast
21.01.2019. 17:49

Znao sam da proizvodi diplome ekonomske struke. I TO MAKSIMALNI STEPEN U PODRUMU REGIONAKNE PRIVREDNE KOMORE. Posteno nisam znao za diplome medicinskih tehnicara. Lebane postade centar svega i svacega. Kamile su bile hit. Nepostovanje sudskih odluka davno se ubajatilo. Mozeli u ovoj drzavi ovakve ljude da neko da zaustavi.

Miodrag
22.01.2019. 06:00

Pise se ‘da li’, znaci odvojeno. Jadna ova zemlja sa vama ‘pismenima’!

Nenad Zdravkovic
22.01.2019. 14:58

rampa ali malo sutra. Pa i zamenik direktora bolnice ………… je otvorio svoju privatnu srednju medicinsku skolu,a njegovi djaci ce se sigurno zaposljavati u gradskoj bolnici,mozda za njih ovo ne važi?

Zoran
22.01.2019. 17:16

Prvo se obezvredila ekonomska struka. Ekonomija kao nauka je totalno zgazena. I to bas u Leskovcu. Najpre preko drzavne vise/visoke ekonomske skole, pa kasnije i preko kojekakvih privatnih ekonomskih fakulteta. Ekonimisti nista ne vrede. Ko god je zaribio na nekom drugom fakultetu trazio je spas u ekonomiji kao da je to kurs za biciklu. Slicno se desilo i sa profesorima engleskog jezika. Predaju engleski jezik oni bez diplome. Sa kojekavim kursevima. Uskoro ce to ponizenje ocekuje i ostale struke, prvenstveno medicinske i IT.

Tane
23.01.2019. 10:25

Sve je Laz u ovoj zemlji je sve Laz, bezobrazluk, prostakluk i primitivizam. Srbija ne zadrzivo srlja u propaS.

Mimi
23.01.2019. 10:39

Licno znam sestru sa drz med skolom koja zamalo da potruje pacijente… Iz neznanja… Ex predsednik je kupio diplomu, ministri, pa sto ne bi i narod?

C c c
24.01.2019. 16:31

Bio na odeljenju, da ne pricam kom, vidim cistacica zena. Nakon godinu dana ista ta cistacica je medicinska sestra. Primer za mlade: zavrsite bilo koju skolu, prekvalifikujte se za med. sestru, odmah u stranku se uclanite i eto vam posla. I to u drzavnom sektoru, veoma lako i bez ikakve muke

Boris Samardzic
30.05.2020. 13:41

Evo ja sam završio takvu „nepriznatu“ školu iz Novog Sada koja se priznala bez problema ovde u Austriji i u Nemačkoj. NE pravi se RAZLIKA da li je škola privatna ili državna, nego da li je akreditovana i jedino se to kontroliše. Inače sam bio zadovoljan školom i stečenim znanjem. Ttrebalo mi je 3 godine da pored rada, dece/ porodice završim tempom koji je meni odgovarao. Išao sam na praksu u bolnicu i bio zaprepašćen uslovima i okolnostima, pristupu struci, indiskrecijom, apatijom, nemarom koji hara u DRŽAVNIM bolnicama i zdravstu uopšte kod nas. Znači, ovo što je napisano u članku nije istina, u Austriji (i bio sam i Nemačkoj povremeno) treba da se promeni stav koji sugeriraju naročito starije sestre, zbog onog što sam naveo. Zahvalan sam, da sam mogao da uradim prekvalifikaciju jer sam pre toga radio 2 godine kao negovatelj u staračkim domovima za šta ovde nije potrebno nikakva stručna sprema. Ne smete da radite ništa vezano za medicinu, samo osnovnu negu koju naprimer u Srbiji rademadicinske sestre. Kao negovatelj dobijao sam neto 12.50 EUR na sat a sad sa završenom stručnom spremom 19,90. Sve zavisi od čoveka, da li je sprema da se posveti poslu i savesno da ga obavlja, inače mu džaba i „priznata“ DRŽAVNA škola.