LESKOVAC – Kroz ruiniranu zgradu Antituberkoloznog dispanzera (ATD) godišnje prođe oko 16.000 hiljada pacijenata, a oko četvrtina njih obavi snimanja na dva rendgen aparata, stara pola veka. Ta i druga snimanja i pregledi obavljaju se ovih dana na temperaturi oko nule jer staru zgradu nisu u stanju da zagreju dotrajali kotlovi.
U Opštoj bolnici kažu da nema novca za popravku zgrade i nabavku novih aparata i tvrde da nema opasnosti od povećanog zračenja.
Objekat ATD-a je sagrađen šesdesetih godina.
U međuvremenu su kupljeni drugi novi aparati, poput aparata za spirometriju i mikrobiološka ispitivanja, ali za skupe rendgene nije bilo novca.
Nadležni tvrde da nema razloga za strah od povećanog zračenja.
„Glava rendgena se jednom godišnje servisira kod Instituta za zaštitu zdravlja „Karajović“ u Beogradu, koji izdaje licencu za rad rendgena, a meri se i stepen ozračenosti tehničara. Do sada, na sreću, nije bilo povećanog zračenja“, objašnjava Dragan Jovanović, načelnik Pneumoftiziološke službe u Opštoj bolnici, sa čijeg odeljenja je jedan takav rendgen izbačen, a novi nije nabavljen.
Pored rendgena, problem za pacijente je i dotrajala zgrada, kroz koju duva vetar. Malter sa zidova je otpao, podne obolge oštećene, a mokri čvorovi su dotrajali.
Direktor Opšte bolnice Zoran Ćeranić ne negira da je zgrada ATD u katastrofalnom stanju, ali da nije i jedina u okviru bolničke nadležnosti.
„Zgrada Odeljenja bolesti zavisnosti u okviru bolničkog kompleksa je pred raspadanjem i pitanje je trenutka kada će se urušiti krov. Slična je sitaucija i sa Odeljenjm za rehabilitaciju“, objašnjava Ćeranić.
Dragan Jovanović kaže da se adaptacija ATD, kao i nabavka rendgen i drugih aparata nađe u svakom godišnjem planu kao prioritet, te da postoje projekti kojima se konkuriše kod donatora, ali da je i donatora sve manje.
(Kraj)
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!