Reumatske bolesti najčešće oboljenje u Srbiji

Prema podacima instituta Batut, reumatske bolesti su po svojoj učestalosti na prvom mestu među masovnim nezaraznim bolestima u Srbiji. Tačnije, tri četvrtine građana naše zemelje boluje od nekog oblika reumatizma. One obuhvataju veliki broj različitih zapaljenskih i degenerativnih oboljenja i izuzetno su česta kod starijih ljudi.

Prema rečima stručnjaka, zapaljenska reumatska oboljenja se javljaju i kod mlađih ljudi pa čak i kod dece. To su vrlo često progresivna, hronična oboljenja, koja mogu dovesti i do teškog invaliditeta ukoliko se pravovremeno ne dijagnostikuju i ne leče. Ključnu ulogu u lečenju ovih oboljenja ima upravo fizikalna medicina.

Pronaći pravog fizijatra ponekad može biti veoma komplikovano. Spisak svih medicinskih ustanova u kojima rade specijalisti fizikalne medicine možete pronaći na sajtu Hipokratija, gde se na jednom mestu nalazi baza od preko dve hiljade medicinskih ustanova iz cele Srbije. Pored ocena koje su drugi pacijenti ostavili, na sajtu možete pronaći i sve informacije koje su vam potrebne za zakazivanje pregleda.

Koje su razlike između fikzikalne terapije i rehabilitacije?

Fizikalna medicina je disciplina koja se bavi proučavanjem biološkog dejstva raznih oblika fizičke energije dok se rehabilitacija bavi ospobljavanjem i lečenjem obolelih kako bi se što pre vratili svojim životnim i radnim navikama. Fizikalna terapija koristi razne fizikalne modalitete, što su u stvari razni oblici fizičke energije, bilo oni prirodni ili veštački.

Prirodni izvori energije su svetlost, voda, vazduh odnosno sve ono što nas okružuje. Sa druge strane, veštački izvori energije su foto, termo, mehano ili magnetna terapija. U svim tim procesima jako je važna mehanička energija, odnosno terapija vežbama.

Pregled kod fizijatra se sastoji iz opšteg pregleda, pregleda po sistemima organa i specifičnog pregleda koštano-mišićnog sistema. U taj pregled spadaju inspekcija, palpacija, kao i funkcionalni i neurološki testovi. Upravo je taj deo pregleda ključan za fizijatre, jer se na osnovu funkcionalnog statusa određuju sve dalje terapije. Dodatne vizualizacione metode, poput CT skenera i rendgenskih snimaka su jako važne i fizijatrima, kao i ortopedima i reumatolozima.

Fizikalna terapija kroz koju će pacijent morati da prođe kako bi se u potpunosti oporavio najviše zavisi od uzroka same povrede. Na primer, terapija neće biti ista za decu ili odrasle ili sportiste i one koji se nalaze u kondiciji. Ukoliko imate druga oboljenja, to će takođe imati velikog uticaja na sam tok fizikalne teraije koje su programirane i dozirane na osnovu fizičkog sranja pacijenta.

Zbog kojih bolesti se odlazi na fizikalne terapije?

Fizikalna terapija se koristi za lečenje različitih bolesti i stanja. Najčešće se radi o bolu u leđima i vratu, bolestima zglobova, sportskim povredama, bolestima mišića i kostiju poput osteoporoze i mišićne distrofije.

Najveći broj pacijenta, više od tri četvrtine koji dolaze u ambulante fizikalne medicine, boluje od neke degenerativne reumatske bolesti, kao što su oboljenja perifernih zglobova ili pak kičmenog stuba. Degenerativni reumatizam je normalan patofiziološki proces koji ide sa godinama, ali može biti ubrzan nepravilnom fizičkom aktivnošću. Najčešće su zahvaćeni kukovi, kolena, kičmeni stub, ali često se proces definiše i kao generalizovana osteoartroza. Bol u ovoj kategoriji reumatizma je karakteristična po tome što se pojačava pri fizičkoj aktivnosti.

Potrebno je obratiti pažnju na značajne bolove i otoke na lokomotornom sistemu, koji se mogu pojaviti na koži i organima za kretanje, uz često normalne laboratorijske analize. Međutim, čak i kada su laboratorijske analize pozitivne, a simptomi i znaci ne ispunjavaju kriterijume za specifičnu reumatsku bolest, pregled reumatologa je neophodan. To je zato što nejasni simptomi i znaci, kao što su kožne promene, groznica, uvećanje limfnih žlezda, anemija, slabost, gubitak telesne težine, gubitak apetita i druge tegobe, mogu ukazivati na ozbiljne bolesti koje zahtevaju brzu intervenciju.

Dosta je manji broj pacijenata koji se javljaju zbog zapaljenskih reumatskih bolesti, ali brojevi pokazuju da je i ovakvih slučajeva sve više. U proteklom periodu degenerativni reumatizam se javljao kod pacijenata srednje životne dobi, dok je danas ova granica nažalost pomerena i kod lekara dolaze sve mlađi pecijenti.

Redovne vežbe – najbolji lek

Redovno vežbanje je važno za održavanje opšteg zdravstvenog stanja, a jedan od načina je jutarnje razgibavanje koje bi trebalo trajati oko 20 minuta. Ovo ne uključuje dizanje tegova i bildovanje, već jednostavne vežbe koje će nam pomoći da se bolje osećamo. Nakon što se poboljša zdravstveno stanje i prestane bol, pacijentu se postepeno uvodi kineziterapijski program.

Kod vežbanja je bitno da počnemo uz nadzor terapeuta kako bismo izbegli povrede, a kasnije, kada terapeut proceni da smo dovoljno edukovani, možemo nastaviti sa vežbanjem kod kuće. Pravilno izvođenje vežbi je veoma bitno, a mnoge povrede se dešavaju zbog nepravilnog vežbanja. Na primer, često se prave kružni pokreti vratom tokom razgibavanja, što je potpuno pogrešno jer naša kičma nije predviđena za takve pokrete. Ovo je važno znati i za decu koja često uče ovakve vežbe u školi, kako bi se izbegle kasnije moguće povrede.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare