Iako se početak berbe šljiva očekuje za desetak dana, voćari iz Jablaničkog okruga nisu zadovoljni rodom, koji je, prema proceni stručnjaka PSSS Leskovac, prepolovljen u odnosu na prošlu godinu, ali je zato očekivana cena 10 do 15 dinara veća.
„Čak nekoliko mrazeva ovog proleća pogodili su naše područje i doprineli u najvećoj meri smanjenju roda šljive.Ovo naročito važi za zasade na većoj nadmorskoj visini“, kaže za Jugmediu Aleksandar Mitić, savetodavac za voćarstvo PSSS Leskovac.
Slabiji rod doneo je bolji kvalitet šljive. Dobra lisna masa, kao i kiša koja je pala pre desetak dana doprineće takođe kvalitetu, ali zanimljivo je da mraz u podplaniskim selima u opštinama Lebana i Bojnika preskočio šljive, pa su one pune kbalitetnog roda.
U Jablaničkom okrugu pod šljivom je od 2 do 3 hiljade hektara i to sortama: „dženarika“,“stenlej“,“čačanska rodna“, ali i ranih, poput „čačanske lepotice“.
„Još su rujne, ali nakupci nas već obilaze i nude cenu od 35 dinara po kilogramu, ali mi očekujemo 40 dinara neposredno pri početka berbe“, priča vlasnik šljivika iz Prekopčelice.
Šljive su, objašnjavu stručnjaci, spremne za berbu i predaju hladnjačama kada se koštica bez problema odvaja od ploda.
Najveći problem naših proizvodjača ovog voća je što nemaju svoje hladnjače i njih oko 80 posto predaje sav rod hladnjačarima izvoznicima.
„Očekivanja proizvođača su da cena bude veća nego prošle godine, kada je iznosila od 20 do 25 dinara, potvrđuje Mitić..
Inače Srbija je u svetu u vrhu po proizvodnji šljive, koja se uglavnom izvozi kao poluproizvod, sečena ili u kocki. Iako je potražnja za suvom šljivom velika, u našoj zemlji ovaj način prerade nije zastupljen u dovoljnoj meri.
„Zanimljivo je da se sve veći broj proizvodjača opredeljuje da ima svoje destilerije i one su u razvoju u Srbiji. Tako se, sa visoko kvalitetnom rakijom naši proizvodjači već nalaze na elitnom tržištu EU, ali Amerike“, podseća naš sagovornik.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Mraz i sneg su nam naneli stetu bas kad je sljiva bila u cvetu. Uz sve mere djubrenja i prskanje na vreme ipak je cvet opao, cena jeste srednja, moze uvek i vise. Ali zato se sav rod stavi u rakiju i cena je mnogo bolja, a nasu rakiju svi traze.