Roditelji imaju najveći uticaj na razvoj svoga deteta pa otuda i odgovornost i mogućnost da se reaguje u teškim i neželjenim situacijama. Što je jača veza i veća bliskost dece sa roditeljima to je manje rizičnog ponašanja, navodi se u današnjem saopštenju Zavoda za javno zdravlje Leskovac povodom Međunarodnog dana protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama.
Ove godine kampanja se vodi pod sloganom “Prvo saslušaj” , isto kao i prošle godine, sа uкаzivаnjеm dа је najbitnije nајprе sаslušаti dеtе ili mlаdu оsоbu, prvi i оsnоvni коrак којi trеbа učiniti како bi im sе pružilа pоmоć u njihоvоm zdrаvоm оdrаstаnju i bеzbеdnоm rаzvојu.
Prenosimo u celosti saopštenje ove zdravstvene ustanove, u kome se na neki način daju preporuke za ponašanje i rad svim relevatnim ljudima i institucijam u okruženju dece i mladih,
Rezolucijom 42/112, 1987. godine Generalna skupština UN-a proglasila je 26. jun Međunarodnim danom protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama kao izraz odlučnosti da ojača delovanje i saradnju u borbi protiv zloupotrebe i trgovine drogama. Ovaj dan obeležava se širom sveta u cilju mobilisanja pojedinaca i zajednice za aktivan odnos u suzbijanju problema zloupotrebe droga.
Slogan kampanje za 2017. godinu je „Prvo saslušaj” i nastavlja se sa ukazivanjem da je potrebno najpre saslušati dete ili mladu osobu, prvi i osnovni korak koji treba učiniti kako bi im se pružila pomoć u njihovom zdravom odrastanju i bezbednom razvoju.
Cilj kampanje je podrška prevenciji upotrebe droga koja je zasnovana na naučnim dokazima o efikasnosti, kao i povećanje efektivnog investiranja za dobro dece i mladih.
Ovogodišnja kampanja šalje korisne poruke svim partnerima u prevenciji zloupotrebe psihoaktivnim supstancama, roditeljima, nastavnicima, radnicima u prevenciji kao i u policiji.
Roditelji imaju najveći uticaj na razvoj svoga deteta pa otuda i odgovornost i mogućnost da se reaguje u teškim i neželjenim situacijama. Što je jača veza i veća bliskost dece sa roditeljima to je manje rizičnog ponašanja.
Nastavnicima koji inače imaju veliki uticaj na proces odrastanja dece i razvoj njihove ličnosti se poručuje da se informišu i podrže kreiranje preventivnih programa zasnovanih na dokazima.
Zdravstveni radnici i saradnici koji se bave prevencijom zloupotrebe psihoaktivnih supstanci za kreiranje i realizaciju svojih preventivnih programa treba da koriste činjenice o različitim faktorima rizika na decu i mlade da koriste droge kao što su: porodični odnosi i naročito konflikti, ekonomski uslovi, posebno siromaštvo, uticaj medija, laka dostupnost i ponuda droga, zakonska regulativa u zejdnici itd. Pokazalo se u mnogim zemljama da prevencija zasnovana na dokazima daje rezultate tako što smanjuje broj dece koja imaju rizično ponašanje i koriste drogu i odražava se na pozitivne efekte u socijalnim odnosima dece sa okolinom kako u školi tako i u porodici.
Radnicima u policiji se poručuje da imaju u vidu rizike koje donosi mladost i adolescencija u kojoj mnogi imaju sklonosti da ispituju svoje potencijale upuštajući se u rizična ponašanja tako da se može očekivati i korišćenje psihoaktivnih supstanci. Oni treba da u svojim preventivnim aktivnostima imaju sluha za informacije koje dobijaju od dece i omladine kako bi to primenili u pomoći i zaštiti koju pružaju deci u njihovom odrastanju. Poznato je da su policijske službe korisni partneri kako u prevenciji nasilja i kriminala tako i u prevenciji zloupotrebe psihoaktivnih supstanci.
Uključivanje što većeg broja partnera u obeležavanje Svetskog dana protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama kao značajnog datuma iz Kalendara zdravlja, doprinosi daljem jačanju međusektorske saradnje u oblasti smanjenja ponude i potražnje droga i unapređenju javnog zdravlja.
Načelnica Centra za promociju zdravlja ZZJZ Leskovac
Prim. dr Vanja Ilić
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!